Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínáček - 8. února - Jules Verne a Eva Jakoubková

8. 02. 2012 21:45:00
Strakonická jednota, Daniel Bernoulli, Petr Veliký, bitva u Jílového, berní provizorium, William Tecumseh Sherman, Jules Verne, Dmitrij Ivanovič Mendělejev, První brněnská strojírna, výbuch sopky Montagne Pelée, Jack Lemmon, Osvobozené divadlo, Vjačeslav Tichonov, Milan Chladil, Ministerstvo státní bezpečnosti v NDR, korunovace Alžběty II., Eva Jakoubková, zvláštní usnesení o jednotě společnosti, „Jak dál?“, měnová odluka, novela zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě...

8. únoraUdálosti:

1449 – Ve Strakonicích se podařilo (po mnoha jednáních) Oldřichovi II. z Rožmberka vytvořit tzv. strakonickou jednotu, k níž se kromě šlechty z jižních a západních Čech přidal i vůdce zbytku táborského svazu Oldřich ze Strážnice.

Jednota byla namířena proti Jiřímu z Poděbrad.

Brzy se rozpoutala domácí válka Jiříkovy strany proti straně rožmbersko-katolické, spojené s tábory; Jiří z Poděbrad získával převahu.

1700 – Narodil se Daniel Bernoulli, švýcarský fyzik a matematik, zakladatel hydrodynamiky († 17. března 1782)

1725 – Zemřel Petr Veliký, ruský car (* 9. června 1672)

1807 – Se odehrálo jedno z nejkrvavějších ozbrojených střetnutí napoleonských válek – bitva u Jílového.

1819 – Zavedeno berní provizorium; základem pozemkové daně byly výpočty josefínského katastru, avšak hrubý výnos pozemků byl převeden na čistý výnos. Berní provizorium odstraňovalo rozdíl ve zdanění poddanské a panské půdy; začalo platit od 1. listopadu 1820. Berním provizoriem zůstaly nedotknuty další daně (nápojová, třídní a osobní, dědická, výdělková, příspěvky na rozličné fondy).

1820 – Narodil se William Tecumseh Sherman, vrchní velitel armády Spojených států († 14. února 1891)

1828 – Narodil se Jules Verne, francouzský spisovatel († 24. března 1905)

Jules Verne

Jules Gabriel Verne byl francouzský spisovatel dobrodružné literatury. Je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury. Jeho knihy jsou dodnes oblíbeny hlavně mezi mládeží.

Dětství Julese Verna je spojené s ostrovem Feydau uprostřed Loiry, kde vyrůstal, měl kamarády a kde prožíval své snové dobrodružné cesty.

Strýc Châteaubourg, který byl malířem, tyto chlapecké sny podporoval. Jules ho s mladším bratrem Paulem často navštěvoval. Strýc měl alba s vlastními kresbami ze zemí, které znal. Tyto kresby malého Julese velmi zajímaly.

V roce 1839 v létě se Jules nechal najmout jako plavčík na trojstěžník Coralia plující do Indie. Jeho rodiče to však zjistili a zabránili mu odjet. Verne vystudoval práva a potom se živil jako obchodník s akciemi.

10. ledna 1857 se oženil s Honorinou Hébé Morelovou, s kterou měl syna Michela. Ten po jeho smrti dopsal rozepsaná díla.

V roce 1862 se seznámil s nakladatelem Pierrem Julesem Hetzelem, který se jako jediný ze všech pařížských vydavatelů rozhodl vydat jeho dílo Pět neděl v balóně. Nabídl mu za ně 10 000 franků, na tehdejší poměry slušnou sumu. Román měl obrovský úspěch, proto Hetzel uzavřel s autorem exkluzivní smlouvu na 20 let, v které se Verne zavázal, že napíše dva romány ročně za honorář 20 000 franků (10 000 franků za jeden). Tato smlouva ho finančně zajistila a umožnila mu živit se už pouze psaním. Hetzel byl s Vernem jako autorem spokojený, neboť mu zabezpečoval nadstandardní příjmy a proto mu honorář postupně zvyšoval. Pětkrát změnil smlouvu, takže si Verne mohl koupit vilu a jachtu.

Verne velmi rád cestoval. Navštívil severoafrické pobřeží, Baltské moře, USA, Rusko, atd.

1834 – Narodil se Dmitrij Ivanovič Mendělejev, ruský chemik († 2. února 1907)

1872 – Sloučením dvou brněnských strojírenských podniků C. F. Luze a Th. Bracegirdla byla založena akciová společnost První brněnská strojírna, která vyráběla parní stroje, kotle, turbíny, čerpadla, zařízení pro cukrovary, pivovary, lihovary a železnice.

1900 – Na Štrbském Plese se konalo mistrovství Evropy v rychlobruslení.

1902 – Na malém francouzském antilském ostrově Martinik došlo k silnému výbuchu sopky Montagne Pelée. Z úbočí vulkánu se hnal do údolí mohutný žhavý mrak rychlostí více než 150 metrů za sekundu. Rozžhavené plyny o teplotě 800 °C ve spojení s masami lávy a žhnoucím sopečným prachem zničily v několika okamžicích celé město Saint Pierre. Katastrofa si vyžádala 26 000 životů.

1925 – Narodil se Jack Lemmon, americký herec († 27. června 2001)

1926 – J. Honzl a J. Frejka založili Osvobozené divadlo, divadelní sekci Devětsilu (založen 5. října 1920); poprvé se představili v pražském divadle Na Slupi.

1928 – Narodil se Vjačeslav Tichonov, ruský herec († 4. prosince 2009)

1931 – Narodil se Milan Chladil, český zpěvák († 28. června 1984)

1936 – Byla zahájena státní návštěva M. Hodži ve Francii, kde jednal o svém plánu na hospodářsko-politickou spolupráci podunajských států jako protiváhy vůči Německu.

1938 – V Ružomberku jednal A. Hlinka s delegací Sudetendeutsche Partei o společném postupu.

1943 – Japonské jednotky opustily Guadalcanal.

1944 – Plán operace Overlord, invaze do Normandie, byl definitivně schválen.

1950 – V NDR vzniklo Ministerstvo státní bezpečnosti, zaměřené na boj proti špionáži, sabotážím a protistátní činnosti – ve skutečnosti hlavní instituce represivního státního aparátu.

1952Alžběta II. korunována jako královna Spojeného království.

Narodila se Eva Jakoubková, česká herečka († 16. června 2005)

Eva Jakoubková

Eva Jakoubková se narodila 8. února 1952 v Ostravě - Zábřehu.

Nejprve studovala dva roky na brněnské konzervatoři. Potom přešla na DAMU do Prahy.

Po absolutoriu krátce působila v Divadle Vítězného února v Hradci Králové. Poté byla dlouholetou členkou pražského Činoherního klubu (1977–1992).

Jejími životními partnery byli režisér Evžen Sokolovský a herec Ilja Racek. Byla manželkou zpěváka Petra Nováka.

Hrála v řadě televizních filmů a televizních seriálů. Hrála například v Tisícročné včele, v Helimadoe, v seriálech Inženýrská odyssea a Synové a dcery Jakuba skláře.

Půvabná a citlivá herečka byla známá svým sklonem k alkoholismu.

Předčasná smrt manžela, špatný zdravotní stav, ztráta milované práce a těžké problémy s alkoholem to vše vedlo k předčasnému konci. Eva Jakoubková zemřela ve svém pražském bytě 16. června 2005 ve věku pouhých padesáti tří let.

1967 – Na zasedání ÚV KSČ byla ve zvláštním usnesení o jednotě společnosti opět zdůrazněna vedoucí úloha KSČ ve vztahu ke státu a společenským organizacím; zasedání se dokonce usneslo na přímém stranickém řízení ČSM. Z podnětu A. Novotného bylo vyhlášeno tažení proti liberalismu (přitom zde zazněly i kritické hlasy vůči oficiálnímu stanovisku - M. Sedláková, F. Kriegel, V. Kadlec).

1968 – V Rudém právu vychází článek Josefa Smrkovského „Jak dál?“, kde kritizuje špatnou informovanost o lednovém plénu ÚV KSČ.

1969 – Čs. velvyslanec v Moskvě byl na jednání u L. Brežněva a A. Kosygina.

Na sjezdu Italské komunistické strany v Bologni její předseda Luigi Longo rozhodně odsoudil sovětskou okupaci Československa a v souvislosti s tím zdůvodnil, proč už v roce 1943 byla rozpuštěna Komunistická internacionála, jejímž cílem bylo zredukovat všechno na nejmenšího společného jmenovatele na základě myšlenky politické a organizační jednoty. Stejný názor projevili delegáti komunistických stran z Velké Británie, Japonska, Jugoslávie a Rumunska. Podstatnou část referátu přineslo 8. číslo týdeníku Reportér z 27. 2.

1993 – Proběhla měnová odluka, při které vznikla koruna česká.

1996 – 39. schůze Poslanecké sněmovny schválila novelu zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, tzn. že čeští emigranti mohli požádat o svůj nemovitý i movitý majetek.

1999 – Zveřejněna statistika o počtu nezaměstnaných v ČR; v lednu 1999 dosáhla 8,1 % (tj. 416 940 občanů). Nejvíce lidí bez práce bylo na Moravě a v severních Čechách (Mostecko, Lounsko, Chomutovsko).

Svátky:

Svátek mají Milada, Mlada a Jeroným (Emiliani) .

V občanském kalendáři bychom dnes nalezli jméno Milada. Toto jméno je patrně obměnou starého tvaru Mlada, což neznačí nic jiného než "mladá". Zajímavé je, že existuje i zřídka užívaný mužský tvar Mlad, varianta stejně málo oblíbeného jména Mladen.

Mlada má dnes svátek i v českém kalendáři církevním. Naše dějiny znají Mladu Přemyslovnu, která žila v 10. století. Byla to vynikající osobnost a skvělá žena dobrého srdce. Byla absolventkou školy v Řezně, tehdy jedné z mála evropských škol. Proslavila se jako první evropská velvyslankyně a diplomatka. Její otec Boleslav I. ji totiž vyslal do Říma, kde jednala s papežem o zřízení pražského biskupství. Její mise byla skutečně úspěšná a biskupství bylo v roce 973 v Praze založeno. Mezitím Mlada přijala řeholní jméno Marie a založila klášter benediktinek u kostela sv. Jiří (970), vůbec první klášter v Čechách. Od počátků sloužil také jako škola pro dcery z předních rodů země a později se stal i střediskem úcty ke světici. Mlada-Marie zemřela 9. února 994 v Praze.

V církevním kalendáři má dnes svátek Jeroným Emiliani. Toto jméno má svůj počátek v řeckém slově Hieronymos a znamená "svaté jméno".

Dnešní oslavenec je často označován za obnovitele řeholního života v severní Itálii. Narodil se roku 1486 v Benátkách v rodině vznešeného pána a dostalo se mu vynikajícího vzdělání. Žil naplno, chtěl získat slávu a moc. Proto vstoupil do armády a brzy se z něho stal skvělý důstojník. Ve vojsku se mu skutečně dařilo, dotáhl to až na generála. Pak však přišel zlom. Když hájil proti Lize z Cambrai roku 1518 se svými vojáky město Castelnuovo, upadl do zajetí. Zde mu hrozilo velké nebezpečí, ale zázračně se mu podařilo uprchnout. Svou záchranu chápal jako znamení, aby změnil svůj dosavadní život, a vystoupil z vojenské služby. Ještě téhož roku přijal kněžské svěcení a od té doby se věnoval jenom službě chudým a nemocným. K tomu účelu založil řád somasků, společenství řeholních kleriků, které se původně jmenovalo Compagnia dei servi dei poveri (Společnost pomocníků chudých). Členové tohoto řádu vedli sirotčince, nemocnice, chudobince a internáty. Společnost potvrdil osobně Pavel III. až roku 1540. Jeroným Emiliani se toho však již nedožil. Zemřel 8. února roku 1537 v mateřinci své společnosti v Somasce (Itálie) - právě podle tohoto místa byli nazýváni členové řádu somasky. Papež Klement XIII. svatořečil zakladatele tohoto řádu v roce 1767 a papež Pius XI. jej roku 1928 jmenoval patronem sirotků. Úcta k němu je skutečně pozoruhodná. V Belgii dokonce existuje řád, který se věnuje výchově sirotků a opatrování starých a nemocných mužů. Jeho členové se nazývají právě podle tohoto světce - bratři svatého Jeronýma Emilianiho.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Autor: Vlastimil Shaana Šantroch | středa 8.2.2012 21:45 | karma článku: 16.98 | přečteno: 2809x

Další články blogera

Vlastimil Shaana Šantroch

In statu nascendi

Dnešní báseň je jedna z mála těch básní pro lenochy - je psaná ve volném verši. Snad se vám bude líbit i tak. Vaše reakce mě zajímají!

26.4.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 240 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

O vílách a tak

Trocha poezie nikoho nezabije. Ani při odpolední siestě. Tak Vám přináším další dvě ukázky z připravované sbírky.

20.4.2017 v 12:50 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 209 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Sklizeň

Takový malý poetický povzdech ve formě, která se nazývá stanca - což je osmiverší s formátem ABABABCC.

23.3.2017 v 15:39 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Hledání

Budu Vám teď dávat ochutnávky z připravované sbírky Etudy. Tady je první kousek. Přeji Vám dobrou chuť. ;-)

16.2.2017 v 8:33 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Co po mně chceš? Pravdu či lež…

Pravda a lež – kategorie, které jsou staré aspoň tak jako lidstvo, ale spíš mnohem starší. A stále se s nimi neumíme vyrovnat a často je ani od sebe rozpoznat. Přesto si lidé pořád myslí, že o nich dokážou říct něco přínosného.

18.10.2017 v 1:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 148 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 137 |
VIP
Počet článků 889 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1647

Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)

TOPlistNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.