POSLEDNÍ Vzpomínáček - 29. února - Karel Noll

29. 02. 2012 17:04:54
Kruh se uzavřel. Je to tady, první přestupný a zároveň úplně poslední Vzpomínáček na iDNES. Připravuji pro vás nový projekt, který začne pravděpodobně v pondělí a bude vycházet jednou za týden. A co v posledním Vzpomínáčku najdete? Poselstvo jednalo se Zikmundem, Gioacchino Rossini, Josef Svatopluk Machar, Ústavní listina Československé republiky, Karel Noll, zákaz polovojenské organizace Volkssport, 29. únor 1968, Richard Nixon se setkal s Mao Ce Tungem...

29. února
Události:

1436 – Na sněmu v Praze byla vyslechnuta zpráva poselstva, které jednalo se Zikmundem; bylo rozhodnuto vyslat delegaci na jihlavský sjezd.

1792 – Narodil se Gioacchino Rossini, italský hudební skladatel († 13. listopadu 1868)

1864 – Narodil se Josef Svatopluk Machar, český spisovatel a politik († 17. března 1942)

1920 – Revoluční Národní shromáždění přijalo základní zákon ČSR (č. 121/1920 Sb.) - Ústavní listinu Československé republiky.

Ústavu tvořilo 6 hlav: o formě a územním rozsahu státu, státním občanství, moci zákonodárné, moci vládní a výkonné, moci soudcovské, občanských právech a ochraně menšin národnostních, náboženských a rasových. Ústava ustanovila dvoukomorový parlament a nahradila zatímní ústavu z 13. listopadu 1918. Národní shromáždění se skládalo z poslanecké sněmovny (300 členů, aktivní volební právo od 21 let, pasivní od 30 let, 6leté volební období) a ze senátu (150 členů, aktivní volební právo od 26 let, pasivní od 45 let, 8leté volební období). Poprvé směly volit i ženy. Ústava vycházela z teorie o rozdělení trojí státní moci: zákonodárné, výkonné a soudní, svůj vzor měla v americké a francouzské ústavě. Na schválení ústavy se nemohli podílet zástupci Němců, Maďarů a dalších národnostních menšin.

Národní shromáždění přijalo (po velkém boji) jazykový zákon, který označil "československý jazyk" za oficiální jazyk; prováděcí jazyková nařízení z 3. února 1926 specifikovala užívání státního jazyka a vyžadovala od státních úředníků zkoušky ze státního jazyka. (Toto nařízení Němci přijímali velmi těžce.)

Přijat zákon č. 126/1920 Sb. o župních a okresních úřadech (župní zákon), který měl být realizován do 5 let (rozdělení státu na 21 správních celků). Základní myšlenkou bylo odstranění dvoukolejnosti správy (místní samosprávy, státní správy), tedy zrušení dělení na země. V praxi uplatněn jen na Slovensku (6 žup zde bylo ustaveno v roce 1923).

1928 – Zemřel Karel Noll, český herec (* 4. listopad 1880)

Karel Noll jako Švejk a Karel Lamač jako npor. Lukáš
Už jako dítě toužil po divadle. Začalo to tím, že ve škole propadl a utekl proti vůli rodičů ke Košnerově kočovné divadelní společnosti, která tehdy dlela v Ústí nad Orlicí.

Později hrál v kamenných divadlech v Plzni, Brně a hostoval ve Vídni.

Následovala Praha, kterou prošel doslova celou (Rokoko, Apollo, Revoluční scéna, Švandovo divadlo, Intimní divadlo).

Poslední štací se mu stalo Divadlo Vlasty Buriana. Byl především komikem, ale hrál také charakterní role.

Jelikož u spousty němých filmů není známé přesné datum dokončení (pouze rok), můžeme považovat za Nollovu první filmovou roli film, který přišel do kin jako první. A tím bylo drama PLAMENY ŽIVOTA (1920), ve kterém ztvárnil postavu básníka Vladana. Následovala pohádka pro děti ČERVENÁ KARKULKA (1920), ve které se objevil jako ponocný Vrána.

Opravdovou slávu a popularitu si získal samozřejmě rolí Josefa Švejka ve filmech DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1926), ŠVEJK NA FRONTĚ (1926), ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ (1926) a ŠVEJK V CIVILU (1927). Přenesl tak na plátno svoji divadelní roli, kterou hrál s velkým úspěchem na Revoluční scéně pod vedením režiséra Emila Artura Longena. Jeho obraz filmového Švejka byl "schválen" samotným Jaroslavem Haškem.

Z dalších významějších rolí Karla Nolla je třeba zmínit např. robotníka Kobosila v dramatu KŘÍŽ U POTOKA (1921), starého hajného v dramatu ČERNÍ MYSLIVCI (1921), Kecala z filmového ztvárnění opery PRODANÁ NEVĚSTA (1922), nebo vysloužilce Vondru v BATALIONU (1927). Zatímco ve zvukové verzi filmu MATKA KRÁČMERKA hráli manželé Kráčmerovi dvojice Nedošinská - Pištěk, v němé éře vznikly filmy dva (DO PANSKÉHO STAVU - 1925, V PANSKÉM STAVU - 1927) a v obou hrál po boku Nedošinské Václava Kráčmeru Karel Noll.

Karel Noll hrál v celé čtvrtstovce němých filmů a zemřel během natáčení komedie MODRÝ DÉMANT, která právě kvůli tomu nebyla nikdy dokončena. Příchodu zvuku do filmu se již nedočkal. Jeho žena Ella Nollová (od 1911) přežila svého muže o více než 30 let.

1931 – Vydán zákaz polovojenské organizace Volkssport, která byla součástí Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei. Na řadu jejích vedoucích činitelů byla 25. května uvalena žaloba za protistátní aktivitu.

1968 – Předsednictvo ÚV Svazu čs. novinářů jednalo o problémech činnosti novinářů v podmínkách demokratizačního procesu a uložilo právní komisi urychlit přípravu novely tiskového zákona.

Představitel Rumunska N. Ceasescu informoval velvyslance socialistických zemí o tom, že porada komunistických stran v Budapešti není vedena v duchu demokratické a svobodné výměny názorů.

V Praze se koná porada vojenských delegací členských zemí Varšavské smlouvy o upevnění jejích orgánů.

Čs. televize začala opět po několika měsících vysílat pozastavený měsíčník Věc veřejná.

1972Richard Nixon se setkal s Mao Ce Tungem. Byla to první návštěva americké hlavy státu v Číně.

Svátky:

Svátek mají Horymír, Rufín, Hilar.

V občanském kalendáři má dnes svátek Horymír. Toto jméno v sobě nese činnost, kterou jeho bájný nositel provozoval. Horymír chtěl totiž nalézt mír s horníky, chtěl, aby byl v dolech klid. Dolům se tehdy říkalo "hory", proto Horymír. Někteří badatelé vidí v tomto jménu dokonce obdobu latinského jména Montanus, což bychom mohli volně přeložit jako "horal". Horymír již dnes není tolik frekventované jméno jako dříve, snad proto je slaveno dnešního přestupného dne.

Horymír Neumětelský byl bájný hrdina, jenž za knížete Křesomysla zastupoval horníky proti jeho nařízením. Protože volil poměrně drsné nátlakové prostředky (zasypal všechny doly), kníže jej dal zajmout a odsoudil k smrti. Horymír však nechtěl jen tak zbůhdarma zemřít, a tak si jako poslední přání zvolil jízdu na svém koni Šemíkovi. Třikrát objel nádvoří, když vtom náhle přeskočil přes zdi vyšehradské rovnou do Vltavy a odtud přeplaval na druhý břeh. A tak vešel Horymírův a Šemíkův skok do dějin.

V českém církevním kalendáři nacházíme jméno Rufín. V římském kalendáři se objevuje 30. července a má přívlastek z Assisi. Říká se o něm, že byl prvním biskupem v Assisi, ale jiná verze tvrdí, že sem bylo jeho tělo přeneseno daleko později. Jisté však je, že nad jeho hrobem stojí dóm sv. Rufína, který patří k nejkrásnějším románským kostelům Umbrie (pochází z 12. století). V kostele je dnes ke spatření křtitelnice, kde přijali křest jak František z Assisi a sv. Klára, tak i štaufský císař Bedřich II.

Dnes bychom nalezli v kalendáři i jméno Hilar. Nosil ho papež, který se narodil v 5. století na Sardinii. Hilar nastoupil na papežský trůn 19. listopadu 461. Za svého pontifikátu, který skončil jeho smrtí 29. února 468, vystupoval mocně proti soudobým bludařům a energicky zdůrazňoval primát římského biskupa. Když byl Řím roku 455 vypleněn Vandaly, daroval Hilar velkou část svých statků klášterům a kostelům. Papežův hrob je v římském kostele sv. Vavřince Za Hradbami. Hilarova památka se slaví i 28. února, není-li přestupný rok.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Závěrem

Pokud jste měli Vzpomínáček rádi, tak o něj nepřijdete. Celý bude zanedlouho k dispozici na vlastním serveru http://www.vzpominacek.cz. Dále bude následovat knižní vydání nejprve v elektronické a později i klasické podobě. Děkuji Vám za Váš zájem a ohlasy.

Shaana

Autor: Vlastimil Šantroch | středa 29.2.2012 17:04 | karma článku: 19.97 | přečteno: 2160x

Další články blogera

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 504 | Diskuse

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 693 | Diskuse

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 901 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 512 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 299 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 523 | Diskuse
VIP
Počet článků 909 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1694

Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)

TOPlist

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...