Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínáček - 8. února - Jules Verne a Eva Jakoubková

Strakonická jednota, Daniel Bernoulli, Petr Veliký, bitva u Jílového, berní provizorium, William Tecumseh Sherman, Jules Verne, Dmitrij Ivanovič Mendělejev, První brněnská strojírna, výbuch sopky Montagne Pelée, Jack Lemmon, Osvobozené divadlo, Vjačeslav Tichonov, Milan Chladil, Ministerstvo státní bezpečnosti v NDR, korunovace Alžběty II., Eva Jakoubková, zvláštní usnesení o jednotě společnosti, „Jak dál?“, měnová odluka, novela zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě...

Události:

1449 – Ve Strakonicích se podařilo (po mnoha jednáních) Oldřichovi II. z Rožmberka vytvořit tzv. strakonickou jednotu, k níž se kromě šlechty z jižních a západních Čech přidal i vůdce zbytku táborského svazu Oldřich ze Strážnice.

Jednota byla namířena proti Jiřímu z Poděbrad.

Brzy se rozpoutala domácí válka Jiříkovy strany proti straně rožmbersko-katolické, spojené s tábory; Jiří z Poděbrad získával převahu.

1700 – Narodil se Daniel Bernoulli, švýcarský fyzik a matematik, zakladatel hydrodynamiky († 17. března 1782)

1725 – Zemřel Petr Veliký, ruský car (* 9. června 1672)

1807 – Se odehrálo jedno z nejkrvavějších ozbrojených střetnutí napoleonských válek – bitva u Jílového.

1819 – Zavedeno berní provizorium; základem pozemkové daně byly výpočty josefínského katastru, avšak hrubý výnos pozemků byl převeden na čistý výnos. Berní provizorium odstraňovalo rozdíl ve zdanění poddanské a panské půdy; začalo platit od 1. listopadu 1820. Berním provizoriem zůstaly nedotknuty další daně (nápojová, třídní a osobní, dědická, výdělková, příspěvky na rozličné fondy).

1820 – Narodil se William Tecumseh Sherman, vrchní velitel armády Spojených států († 14. února 1891)

1828 – Narodil se Jules Verne, francouzský spisovatel († 24. března 1905)

Jules Gabriel Verne byl francouzský spisovatel dobrodružné literatury. Je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury. Jeho knihy jsou dodnes oblíbeny hlavně mezi mládeží.

Dětství Julese Verna je spojené s ostrovem Feydau uprostřed Loiry, kde vyrůstal, měl kamarády a kde prožíval své snové dobrodružné cesty.

Strýc Châteaubourg, který byl malířem, tyto chlapecké sny podporoval. Jules ho s mladším bratrem Paulem často navštěvoval. Strýc měl alba s vlastními kresbami ze zemí, které znal. Tyto kresby malého Julese velmi zajímaly.

V roce 1839 v létě se Jules nechal najmout jako plavčík na trojstěžník Coralia plující do Indie. Jeho rodiče to však zjistili a zabránili mu odjet. Verne vystudoval práva a potom se živil jako obchodník s akciemi.

10. ledna 1857 se oženil s Honorinou Hébé Morelovou, s kterou měl syna Michela. Ten po jeho smrti dopsal rozepsaná díla.

V roce 1862 se seznámil s nakladatelem Pierrem Julesem Hetzelem, který se jako jediný ze všech pařížských vydavatelů rozhodl vydat jeho dílo Pět neděl v balóně. Nabídl mu za ně 10 000 franků, na tehdejší poměry slušnou sumu. Román měl obrovský úspěch, proto Hetzel uzavřel s autorem exkluzivní smlouvu na 20 let, v které se Verne zavázal, že napíše dva romány ročně za honorář 20 000 franků (10 000 franků za jeden). Tato smlouva ho finančně zajistila a umožnila mu živit se už pouze psaním. Hetzel byl s Vernem jako autorem spokojený, neboť mu zabezpečoval nadstandardní příjmy a proto mu honorář postupně zvyšoval. Pětkrát změnil smlouvu, takže si Verne mohl koupit vilu a jachtu.

Verne velmi rád cestoval. Navštívil severoafrické pobřeží, Baltské moře, USA, Rusko, atd.

1834 – Narodil se Dmitrij Ivanovič Mendělejev, ruský chemik († 2. února 1907)

1872 – Sloučením dvou brněnských strojírenských podniků C. F. Luze a Th. Bracegirdla byla založena akciová společnost První brněnská strojírna, která vyráběla parní stroje, kotle, turbíny, čerpadla, zařízení pro cukrovary, pivovary, lihovary a železnice.

1900 – Na Štrbském Plese se konalo mistrovství Evropy v rychlobruslení.

1902 – Na malém francouzském antilském ostrově Martinik došlo k silnému výbuchu sopky Montagne Pelée. Z úbočí vulkánu se hnal do údolí mohutný žhavý mrak rychlostí více než 150 metrů za sekundu. Rozžhavené plyny o teplotě 800 °C ve spojení s masami lávy a žhnoucím sopečným prachem zničily v několika okamžicích celé město Saint Pierre. Katastrofa si vyžádala 26 000 životů.

1925 – Narodil se Jack Lemmon, americký herec († 27. června 2001)

1926 – J. Honzl a J. Frejka založili Osvobozené divadlo, divadelní sekci Devětsilu (založen 5. října 1920); poprvé se představili v pražském divadle Na Slupi.

1928 – Narodil se Vjačeslav Tichonov, ruský herec († 4. prosince 2009)

1931 – Narodil se Milan Chladil, český zpěvák († 28. června 1984)

1936 – Byla zahájena státní návštěva M. Hodži ve Francii, kde jednal o svém plánu na hospodářsko-politickou spolupráci podunajských států jako protiváhy vůči Německu.

1938 – V Ružomberku jednal A. Hlinka s delegací Sudetendeutsche Partei o společném postupu.

1943 – Japonské jednotky opustily Guadalcanal.

1944 – Plán operace Overlord, invaze do Normandie, byl definitivně schválen.

1950 – V NDR vzniklo Ministerstvo státní bezpečnosti, zaměřené na boj proti špionáži, sabotážím a protistátní činnosti – ve skutečnosti hlavní instituce represivního státního aparátu.

1952Alžběta II. korunována jako královna Spojeného království.

Narodila se Eva Jakoubková, česká herečka († 16. června 2005)

Eva Jakoubková se narodila 8. února 1952 v Ostravě - Zábřehu.

Nejprve studovala dva roky na brněnské konzervatoři. Potom přešla na DAMU do Prahy.

Po absolutoriu krátce působila v Divadle Vítězného února v Hradci Králové. Poté byla dlouholetou členkou pražského Činoherního klubu (1977–1992).

Jejími životními partnery byli režisér Evžen Sokolovský a herec Ilja Racek. Byla manželkou zpěváka Petra Nováka.

Hrála v řadě televizních filmů a televizních seriálů. Hrála například v Tisícročné včele, v Helimadoe, v seriálech Inženýrská odyssea a Synové a dcery Jakuba skláře.

Půvabná a citlivá herečka byla známá svým sklonem k alkoholismu.

Předčasná smrt manžela, špatný zdravotní stav, ztráta milované práce a těžké problémy s alkoholem to vše vedlo k předčasnému konci. Eva Jakoubková zemřela ve svém pražském bytě 16. června 2005 ve věku pouhých padesáti tří let.

1967 – Na zasedání ÚV KSČ byla ve zvláštním usnesení o jednotě společnosti opět zdůrazněna vedoucí úloha KSČ ve vztahu ke státu a společenským organizacím; zasedání se dokonce usneslo na přímém stranickém řízení ČSM. Z podnětu A. Novotného bylo vyhlášeno tažení proti liberalismu (přitom zde zazněly i kritické hlasy vůči oficiálnímu stanovisku - M. Sedláková, F. Kriegel, V. Kadlec).

1968 – V Rudém právu vychází článek Josefa Smrkovského „Jak dál?“, kde kritizuje špatnou informovanost o lednovém plénu ÚV KSČ.

1969 – Čs. velvyslanec v Moskvě byl na jednání u L. Brežněva a A. Kosygina.

Na sjezdu Italské komunistické strany v Bologni její předseda Luigi Longo rozhodně odsoudil sovětskou okupaci Československa a v souvislosti s tím zdůvodnil, proč už v roce 1943 byla rozpuštěna Komunistická internacionála, jejímž cílem bylo zredukovat všechno na nejmenšího společného jmenovatele na základě myšlenky politické a organizační jednoty. Stejný názor projevili delegáti komunistických stran z Velké Británie, Japonska, Jugoslávie a Rumunska. Podstatnou část referátu přineslo 8. číslo týdeníku Reportér z 27. 2.

1993 – Proběhla měnová odluka, při které vznikla koruna česká.

1996 – 39. schůze Poslanecké sněmovny schválila novelu zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, tzn. že čeští emigranti mohli požádat o svůj nemovitý i movitý majetek.

1999 – Zveřejněna statistika o počtu nezaměstnaných v ČR; v lednu 1999 dosáhla 8,1 % (tj. 416 940 občanů). Nejvíce lidí bez práce bylo na Moravě a v severních Čechách (Mostecko, Lounsko, Chomutovsko).

Svátky:

Svátek mají Milada, Mlada a Jeroným (Emiliani) .

V občanském kalendáři bychom dnes nalezli jméno Milada. Toto jméno je patrně obměnou starého tvaru Mlada, což neznačí nic jiného než "mladá". Zajímavé je, že existuje i zřídka užívaný mužský tvar Mlad, varianta stejně málo oblíbeného jména Mladen.

Mlada má dnes svátek i v českém kalendáři církevním. Naše dějiny znají Mladu Přemyslovnu, která žila v 10. století. Byla to vynikající osobnost a skvělá žena dobrého srdce. Byla absolventkou školy v Řezně, tehdy jedné z mála evropských škol. Proslavila se jako první evropská velvyslankyně a diplomatka. Její otec Boleslav I. ji totiž vyslal do Říma, kde jednala s papežem o zřízení pražského biskupství. Její mise byla skutečně úspěšná a biskupství bylo v roce 973 v Praze založeno. Mezitím Mlada přijala řeholní jméno Marie a založila klášter benediktinek u kostela sv. Jiří (970), vůbec první klášter v Čechách. Od počátků sloužil také jako škola pro dcery z předních rodů země a později se stal i střediskem úcty ke světici. Mlada-Marie zemřela 9. února 994 v Praze.

V církevním kalendáři má dnes svátek Jeroným Emiliani. Toto jméno má svůj počátek v řeckém slově Hieronymos a znamená "svaté jméno".

Dnešní oslavenec je často označován za obnovitele řeholního života v severní Itálii. Narodil se roku 1486 v Benátkách v rodině vznešeného pána a dostalo se mu vynikajícího vzdělání. Žil naplno, chtěl získat slávu a moc. Proto vstoupil do armády a brzy se z něho stal skvělý důstojník. Ve vojsku se mu skutečně dařilo, dotáhl to až na generála. Pak však přišel zlom. Když hájil proti Lize z Cambrai roku 1518 se svými vojáky město Castelnuovo, upadl do zajetí. Zde mu hrozilo velké nebezpečí, ale zázračně se mu podařilo uprchnout. Svou záchranu chápal jako znamení, aby změnil svůj dosavadní život, a vystoupil z vojenské služby. Ještě téhož roku přijal kněžské svěcení a od té doby se věnoval jenom službě chudým a nemocným. K tomu účelu založil řád somasků, společenství řeholních kleriků, které se původně jmenovalo Compagnia dei servi dei poveri (Společnost pomocníků chudých). Členové tohoto řádu vedli sirotčince, nemocnice, chudobince a internáty. Společnost potvrdil osobně Pavel III. až roku 1540. Jeroným Emiliani se toho však již nedožil. Zemřel 8. února roku 1537 v mateřinci své společnosti v Somasce (Itálie) - právě podle tohoto místa byli nazýváni členové řádu somasky. Papež Klement XIII. svatořečil zakladatele tohoto řádu v roce 1767 a papež Pius XI. jej roku 1928 jmenoval patronem sirotků. Úcta k němu je skutečně pozoruhodná. V Belgii dokonce existuje řád, který se věnuje výchově sirotků a opatrování starých a nemocných mužů. Jeho členové se nazývají právě podle tohoto světce - bratři svatého Jeronýma Emilianiho.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Autor: Vlastimil Šantroch | středa 8.2.2012 21:45 | karma článku: 18,80 | přečteno: 2890x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 9,67 | Přečteno: 170x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,06 | Přečteno: 504x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma: 23,95 | Přečteno: 693x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma: 23,18 | Přečteno: 901x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Shaanoční koleda

Měsíc před Vánoci mi k tříleté vnučce Nellince byl mladší dcerou nadělen vnouček Nicolas. Tak jsem pro oba napsal, složil a nahrál koledu.

24.12.2020 v 15:45 | Karma: 11,64 | Přečteno: 484x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Vzpomínka

Vzpomínám na jednu nádherně prdlou bojovnici. Na Kozu s motýlími křídly, na Olinku Joklovou, která před čtyřmi lety odešla mezi anděly.

16.8.2019 v 12:55 | Karma: 13,59 | Přečteno: 615x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Mene tekel!

K blogu v řeči vázané se perex nebo anotace píše hrozně blbě. Aby to mělo požadovaný počet znaků a aby to nebilo do očí. Prostě čtěte. :-)

17.4.2019 v 13:07 | Karma: 15,49 | Přečteno: 637x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Běžím dál

Při úklidu jsem našel jedno starší pantum. Kdybyste nevěděli co je pantum, tak pantum (nebo také pantun) je lyrická báseň malajského původu, má libovolný počet čtyřveršových strof, které jsou vázány opakujícími se verši.

27.12.2018 v 18:30 | Karma: 10,77 | Přečteno: 259x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Krásné vánoce

Přeji všem čtenářům krásné a požehnané vánoce. Zdraví, lásku, štěstí, dobrou náladu a slunce v duši. Krásné vánoce!

24.12.2018 v 19:09 | Karma: 11,78 | Přečteno: 275x | Diskuse| Osobní

Vlastimil Šantroch

Volný pád

Tohle je můj jubilejní DEVÍTISTÝ blog. Při úklidu virtuálních šuplíků jsem objevil další báseň kterou jsme před lety napsali společně s kolegyní blogerkou Helenou Skočovou.

2.12.2018 v 13:22 | Karma: 10,00 | Přečteno: 483x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Modrý blues

Pojďte si odpočinout od politiky, každodenního stressu, haštěření, atd. atd. Při úklidu virtuálních šuplíků jsem objevil báseň kterou jsme před lety napsali společně s kolegyní blogerkou Helenou Skočovou.

29.11.2018 v 14:10 | Karma: 11,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Temný mrak

Taková ta nálada. Někdy kolem půlnoci. Temně modrá. Skoro jako inkoustový blues. Nebo třeba triolet.

24.10.2018 v 12:19 | Karma: 9,75 | Přečteno: 251x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Mrtvý holub

Trocha poezie nikoho nezabije. Člověk se toulá městem v čase mezi vlkem a psem, mezi nocí a dnem, a najednou...

22.6.2018 v 12:38 | Karma: 14,24 | Přečteno: 348x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Nocturno

Taková ta nálada hořkosladkokyselá. Trocha nostalgie, špetka sentimentu, pár kapek úsměvu. Znáte to taky?

7.4.2018 v 11:42 | Karma: 12,82 | Přečteno: 241x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Takový tango

Tak jsem si zase hrál. Kdo si hraje nezlobí. Tentokrát jsem si hrál se skladbou Takie tango od polské kapely Budka suflera.

22.3.2018 v 13:19 | Karma: 8,95 | Přečteno: 217x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Nábytek Ikea

Čtu teď zajímavou knihu japonského autora Haruki Murakamiho Norské dřevo. Kniha je pojmenována podle skladby The Beatles Norwegian Wood. Tak jsem si tu píseň párkrát pustil a nakonec jsem si ji chtěl zazpívat česky.

20.3.2018 v 17:54 | Karma: 14,20 | Přečteno: 687x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Rez a slzy

Uvažuju o tom zase oživit Veršotepárnu. Tak jsem si opět námátkově vylosoval pět podstatných jmen z knihy Haruki Murakamiho "Norské dřevo". Volba padla na tato slova: KRYSA HOLKA REZ LIST SVĚT. Posuďte jak se mi to povedlo

19.3.2018 v 12:20 | Karma: 13,33 | Přečteno: 230x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Modlitba

Zapomeňme na chvíli na řevnivost. Zapomeňme na chvíli na to, že náš známý je přece NAPROSTÝ DEBIL, když volí toho druhého kandidáta. Trocha poesie nikoho nezabije.

24.1.2018 v 7:27 | Karma: 13,42 | Přečteno: 340x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Divný sen

Trocha poezie nikoho nezabije. Ani při odpolední nebo večerní siestě. Tak Vám přináším další ukázku z připravované sbírky.

11.1.2018 v 16:30 | Karma: 8,65 | Přečteno: 175x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Flauto Dolce

Za devatero horami a devatero lesy, za devatero řekami a devatero mosty bylo nebylo... Teď vážně, před více než čtyřiceti lety jsem byl na dětském (tehdy pionýrském) táboře v bývalé NDR.

28.12.2017 v 17:45 | Karma: 15,62 | Přečteno: 384x | Diskuse| Poezie a próza
  • Počet článků 909
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)