Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínáček - 26. listopadu - Tina Turner a Ladislav Frej

Vzpomínáček je mnou připravený švédský stůl vybraných událostí, které se pojí k datu 26. listopadu. Nelekejte se rozsahu, pro každého je tu něco. Nemusíte ho číst celý, stačí uzobnout jen to, na co máte právě chuť. Tady je dnešní menu: "Pokoření Přemysla Otakara II. před Vídní, korunovace Karla římskoněmeckým králem, dobytí i osvobození Prahy, James Cook na Maui, Norbert Wiener, založení NHL, Frederik Pohl, Howard Carter a Lord Carnarvon v Tutamchámonově hrobce, zintenzivnění vojenské spolupráce států Malé dohody, Eliška Krásnohorská, Tina Turner, uzákonění data Dne díkůvzdání, japonská flotila vyplouvá na Pearl Harbor, Ladislav Frej, pamětní spis vlády ČSR vládě SSSR, Arnold Zweig, 26. listopad 1969, Aneta Langerová, setkání vlády a OF, M. Vlk kardinálem, poslední let Concorde, Jaroslav Skála..." Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál.

Události:

1276 – Pokoření Přemysla Otakara II. před Vídní; v Rudolfově vojenském táboře se podrobil římskoněmeckému králi, složil mu přísahu věrnosti a přijal české země v léno. Současně ztratil Korutany, Kraňsko, Štýrsko, Rakousy i Chebsko (zůstaly mu jen dědičné země České koruny). Smír měl být zpečetěn zasnoubením Přemyslova syna Václava s Rudolfovou dcerou Gutou (jako věno dostala rakouské území severně od Dunaje).

1346 – Korunovace Karla římskoněmeckým králemv katedrále města Bonnu (starobylé Cáchy ho nevpustily do svých bran, podobně jako Kolín nad Rýnem - stály na straně císaře Ludvíka IV.).

1741 – Vojska saská a bavorsko-francouzská nočním útokem dobyla Prahu. Nejvyšší zemští úředníci a stavovská správa se dobrovolně dala do služeb Karla Albrechta.

1744 – Praha byla osvobozena od Prusů. Nastal totální ústup pruských vojenských jednotek z Čech - přes Hradec Králové, Trutnov a Broumov do Kladska a Horního Slezska. Do poloviny prosince 1744 byly Čechy od Prusů vyčištěny.

1778 – Expedice vedená Jamesem Cookem se dostala na Maui, druhý největší z Havajských ostrovů.

1852 – Vstoupil v platnost spolkový zákon, který znemožňoval jakékoliv sdružování, jež by se chtělo zabývat věcmi, "patřícími do oblasti zákonodárství či veřejné správy", a obnovoval koncesní systém (spolek mohl být založen jen po předchozím úředním schválení).

1894 – Narodil se Norbert Wiener, americký matematik, zakladatel kybernetiky († 18. března 1964)

1917 – V Kanadě byla založena National Hockey League s týmy Montreal CanadiensMontreal WanderersOttawa SenatorsQuébec Bulldogs, a Toronto Arenas.

1919 – Narodil se Frederik Pohl, americký spisovatel a vydavatel sci-fi

1922 – Howard CarterLord Carnarvon se stali prvními lidmi, jež vstoupili do hrobky faraónaTutamchámona po jejím uzavření více než 3000 lety.

1925 – Státy Malé dohody podepsaly protokoly o možnosti přepravy válečného materiálu přes své území; tím se zintenzivnila jejich vojenská spolupráce.

1926 – Zemřela Eliška Krásnohorská, česká spisovatelka (* 18. listopadu 1847)

1939 – Narodila se Tina Turner, americká zpěvačka a herečka

"Rocková babička a majitelka nejkrásnějších nohou na světě" se narodila 26. listopadu 1939, v nemocnici Brownsville Memorial Hospital, v Brownsvillu,v Tennessee jako Anna Mae Bullock. Anna ji směli říkat jen její matka, sestra a Ike.Rodiče se brzy rozvedli. Matka odešla do St. Louis. Sestra Alline brzy odešla za matkou. Otec se znovu oženil a odešel do Detroitu. Malou Annu vychováli prarodiče. V roce 1956 babička zemře. Matka přijíždí na pohřeb ze St. Louis a odváží si Annu k sobě.

Anna začínala v klubech v St. Louis. Tam se přidala ke kapele Kings Of Rhytm, kde hrál i Ike Turner (její budoucí manžel). Vzali se v roce 1958 a zpěvačka přijala nové jméno, z Anny Mae Bullock tak byla Tina Turner. Z Ikea se stal tyran, násilník a drogově závislý.

Svou ženu tyranizoval a zneužíval. Ale byl vynikající hudebník. Hudební historici mu připisují první rock´n´rollovou nahrávku (rok 1951, skladba Rocket 88), nahrál ji se svou kapelou. Získal cenu Grammy v kategorii tradičního blues za album Risin´ with the Blues.

V roce 1960 vznikají první společné nahrávky pod hlavičkou Ike And Tina Turner. První vlastní nahrávku nazpívala až v roce 1966. Byla to píseň River Deep, Mountain High. Stala se anglickým hitem. V roce 1974 se Tina objevila ve filmové verzi opery TOMMY. O rok později vzniká její sólové album. 26. března roku 1978 se Tina s Ikem rozvádí po velmi bouřlivém manželství. Už nedokázala snášet jeho drogové a alkoholové výlevy. Dostala se do finančních potíží.

Počátek jejího comebacku se rodí v roce 1980, kdy začíná spolupracovat s producentem Rogerem Davisem. Koncertuje nejprve s menší kapelou. V roce 1983 se konečně prosazuje s hitem Let's stay together. Spolupracuje se členy skupiny Heaven 17. Zásadním zlomem v její kariéře je rok 1984, kdy vyšlo velmi úspěšné album Private Dancer, provázené hity What's love got to do with it? (1984, 1.v americkém žebříčku, 3 ceny Grammy) a Better good to me (1984, cena Grammy). Začala spolupracovat i s řadou rockových hvězd, např.s Markem Knopflerem. V roce 1985 má premiéru film ŠÍLENÝ MAX A DÓM HROMŮ, v němž si zahrála roli tetičky Entity. Z filmu je písnička WE don´t need another hero. Následují další hitovky. Úspěšné je i album Break Every Rule a Roreigh Affair. V roce 1991 byli Ike a Tina Turner uvedeni do Rock and roll of fame. V roce 1993 se objevuje zfilmovaná autobiografie, která popisuje její osobní život a pěveckou kariéru. Film byl nominován na Oscara (herec a herečka). Hlavní roli hrála Angela Basset a Laurence Fishburne.

Vychovala 4 syny. Dva vlastní (Raymond Craig a Ronald Renell) a dva syny, které měl Ike se svou bývalou ženou Lorraine Taylor (Ike Junior a Michael). Od roku 1986 žije s německým přítelem Erwinem Bachem. Sezmámili se na počátku 80. let, když ji předával auto jako dar za obrovský úspěch alba Private Dancer. Vlastní dům v Curychu, v Nice na jihu Francie má dům s výhledem na Středozemní moře, pojmenovala ho Anna Fleur. V roce 2001 byli Ike a Tina Turner uvedeni do St. Louis WAlk Of Fame. Byl jí propůjčen rytířský řád francouzské vlády a čestné občanství města Marseille za vynikající zásluhy v kultuře.

1941 – Americký prezident Franklin Delano Roosevelt podepsal listinu, která ustanovuje Den díkůvzdání vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu.

Druhá světová válka: flotila se šesti japonskými letadlovými loděmi pod velením Chuichi Naguma opouští domácí přístav a začíná plout směrem na Pearl Harbor. Přitom udržuje absolutní rádiové ticho.

Narodil se Ladislav Frej, český herec

Vždy charismatický gentlemanský intelektuál s krásně usazeným a výrazově nepřekonatelným hlasem. Takový je Ladislav Frej rozený Brňan 26.listopadu 1941 v nepříliš klidné to době. V mladí je velice umělecky činný a zvláště pak v případě hudby, však tato dráha není ta, v které by prorazil. Širší umělecký duch mu dopomůže k úspěšnému absolvování JAMU, jakožto hrdý "Brněnec" hraje nejdříve na své domácí scéně v satirickém Divadle Večerního Brna, kde poznává prkna znamenající svět, je to pro něj dobrá zkušenost a jeho jistě nemalý herecký talent se zde naplno rozvíjí a i samotná profesní dráha má jen otevřenou cestu k divákovi.

S velkým aplausem prochází známé Východočeské divadlo v Pardubicích, aby se brzy dostal do Národního slezského divadla v Ostravě. Během vesměs divadelního herectví několikráte odběhne i k práci před kamerou, aby nabral do budoucích "filmových let" dosti zkušeností. Jeho debut při vedlejší roli je ve snímku Josefa Pinkavy NEOBYČEJNÁ TŘÍDA z roku 1964, následuje však již hlavní role v tv muzikálu CO TO JE TA KOULE ŽLUTÁ, kde se veřejně projeví i jako zpěvák a hudebník. Ještě na sklonku šedesátých let přechází do Prahy, kde je nejprve členem divadelního souboru v divadle S.K.Neumanna a konečně každým hercem snad toužená Městská divadla pražská a Vinohrady, kde se střetává s celou plejádou slavných a velkých hereckých kolegů.

Dobře se díky své dobré povaze začleňuje a sehrává své životní role po boku J.Hanzlíka či posléze pánů Prachaře nebo Bláhy. V roce 1973 je i ve vedlejší roli hereckým partnerem panu Pleskotovi coby Edvardu Benešovi ve DNECH ZRADY. Následují veleúspěšní CHALUPÁŘI s grandiósními Sovákem a Kemrem. Potkává i v drsné JENŮFĚ nepřekonanou Danu Medřickou, ale opravdovým filmovým startem mu budiž role syna dr.Sovy v již dnes kultovním "dietlovském" seriálu minulé éry NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA. Ve velké roli se představí ke konci sedmdesátcýh let po boku milého avšak dramatického Menšíka v HROZBĚ, sedmdesátá a osmdesátá léta se mu stávají pro kariéru filmového herce stěžejními, hraje dramatické role, role otců jako např. ZA TRNKOVÝM KEŘEM a jiné "poctivě pracující" muže s vždy přísným pohledem a jasným tónem hlasu.

V roce 1982 je mu nabídnuta jedna z hlavních rolí kapitána v MALÉM PITAVALU Z vELKÉHO MĚSTA, úspěšném to tv krimiseriálu. Za zmínku snad jistě stojí snímek NÁVŠTĚVNÍ HODINY, kde bravurně sekunduje coby syn národnímu umělci R.Hrušínskému v syrovém dramatickém prostředí sanatoria pro nevyléčitelně nemocné. Jistě musíme i připomenout a vzpomenout na drahou milovanou choť Ladislava Freje a sice Věru Galatíkovou, skutečnou Dámu českého dabingu a herectví o kterou náš národ tak docela nedávno přišel. S Věrou mají dvě děti, herce Ladislava Freje ml. a nadějnou Kristýnu Frejovou.

Od poloviny osmdesátých let se i věnuje dabingovým příležitostem, jeho nejslavnější hlasové propůjčení však musí čekat až na hlas inspektora Barnabyho ve Vraždách v Midsomeru. Dispozice jeho tónu na hlasivkách jsou přímo skvělé. Objevuje se v mnoha koprodukčních seriálech DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY, NÁHRDELNÍK.. V průběhu devadesátých let se stylizuje do rolí starších pánů a dědečků v pokračováních NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA či v ČERNÝCH ANDĚLÍCH. Doufejme, že neposlední příležitostí před kamerou mu jest role soudního lékaře v KRIMINÁLCE ANDĚL. Tento výborný galantní herec si jistě zaslouží pozornosti a má v sobě velikou duši.

1948 – Zformulován tzv. pamětní spis vlády ČSR vládě SSSR, v němž byly konkretizovány požadavky československé vlády (zvýšení dodávek surovin a investičních zařízení, dlouhodobá půjčka zlata ve výši 200 milionů dolarů); slib Moskvy mohl překlenout narůstající hospodářské potíže, nemohl však nahradit neposkytnutý úvěr ze Západu ani dovoz jeho moderních strojů a zařízení. Znamenal posun československé ekonomiky k SSSR; byl projednáván při návštěvě předsedy vlády A. Zápotockého v Moskvě (7.-15. prosince t. r.).

1967 – Zemřel Arnold Zweig, německý spisovatel (* 10. listopadu 1887)

1969 – Na zasedání České národní rady byli odvoláni poslanci E. Goldstücker, O. Šik, J. Pelikán, Z. Hejzlar a dalším 52 poslancům byla vnucena rezignace včetně pěti členů předsednictva. Dosavadní předseda Č. Císař byl nahrazen E. Erbanem.

Předseda vlády ČSR J. Kempný přednesl prohlášení o postupu „při očistě státních orgánů od protisocialistických a pravicových sil“.

1971 – Proběhly volby do Federálního shromáždění, republikových národních rad a národních výborů (KNV, ONV, MNV); pro kandidáty Národní fronty "hlasovalo" 99,75 % voličů.

1974 – Narodil se Roman Šebrle, český atlet

1986 – Narodila se Aneta Langerová, česká zpěvačka

1989 – Vládní delegace vedená L. Adamcem se setkala s představiteli OF v čele s V. Havlem v Obecním domě v Praze; Adamec souhlasil s vytvořením nové vlády rozšířené o zástupce OF.

1994 – Papež Jan Pavel II. jmenoval pražského arcibiskupa M. Vlka kardinálem.

1997 – Česká republika ustavila svou misi při NATO v Bruselu.

2003 – Poslední let letadla Concorde.

2007 – Zemřel Jaroslav Skála, bojovník proti alkoholismu a zakladatel první záchytné stanice (* 25. května 1916)

Svátky:

Svátek mají ArturSilvestrKonrád

Jméno Artur znamená nejspíše "medvěd", neboť vychází z keltského překladu tohoto slova arth.

V církevním kalendáři je Artura až 11. prosince a jmenoval se příjmením Bell. Narodil se 13. ledna roku 1590 ve Worcestershire (Anglie). Již v mládí vstoupil k františkánům, pro své aktivity za práva katolíků v Anglii byl popraven 11. prosince roku 1643 v Tyburnu. Tehdy spolu v Anglii tvrdě soupeřili katolíci s protestanty, o mučedníky tudíž nebyla nouze.

V církevním kalendáři má dnes svátek Silvestr. Slovo Silvestr znamená v latině "lesní". Dalo by se tedy říci, že Silvestrové jsou "lesní mužové".

V kalendáři je bezpochyby nejpopulárnější ten, který má svátek 31. prosince, ale dnes si připomeneme jiného. Jmenoval se Silvestr Guzzolini a narodil se kolem roku 1177 v Osmiu (Itálie). Byl velmi bystrým a nadaným studentem, a tak není divu, že zvládal jak studium práv, tak i teologie. První vysokou školu sice nedokončil, ale na druhé dosáhl vynikajících úspěchů. Rodiče si přáli, aby se stal právníkem, proto mezi ním a otcem poněkud jiskřilo. Knězem se dokonce nechal Silvestr vysvětit proti jeho vůli. Stal se z něho snaživý farář a zdálo se, že nijak nevybočí z řady ostatních. Avšak kolem padesátého roku jeho života mu náhle zemřel přítel. Pohled na tělo bez života Silvestrem natolik otřásl, že se rozhodl vzdát se světa. Nejprve se uchýlil do jeskyně blízko svého rodiště, ale v roce 1231 samotu opustil a založil na Monte Fano klášter, v němž žil spolu s ostatními mnichy podle benediktinské řehole. Bylo mu to však málo, a tak si sám uložil život ještě přísnější. Z této společnosti vznikla krátce potom kongregace silvestrinů, kterou potvrdil papež Inocenc IV. v roce 1247. Silvestr zemřel 26. listopadu roku 1267 ve svém klášteře.

Dalším po staletí dnes uctívaným světcem je Konrád, jenž se stal v 10. století biskupem v Kostnici. Celkem třikrát se vypravil do Jeruzaléma, což tehdy nebylo nijak jednoduché. Po své poslední návštěvě nechal v Kostnici postavit kostel velice podobný Božímu hrobu v Jeruzalémě.

Toto jméno také nosilo mnoho příslušníků Přemyslova rodu. Jeden z nich, Konrád Ota (1136/40-1191), byl synem Konráda II. a patřil k nejvýznamnějším osobnostem moravských přemyslovských údělných knížat. Po smrti svého otce (1161) získal Znojemsko, roku 1173 Brněnsko a v roce 1179 Olomoucko. Stal se tak pánem celé Moravy. Byl to muž velice energický a ctižádostivý, a tak není divu, že byl v roce 1182 zvolen i českým knížetem. Avšak na zásah římského císaře se musel titulu vzdát a knížetem se stal Bedřich. Náhradou za to byl Konrád prohlášen prvním markrabětem moravským, jeho země byla uvolněna ze svazku s českou zemí a připadla přímo pod císaře. Tomu se ovšem bránil pražský kníže Bedřich, který na ctižádostivého Konráda vyslal vojsko v čele s Přemyslem I. Otakarem. Oba Přemyslovci se utkali v boji u Loděnice (1185) a Konrád zde prohrál. Čechy s Moravou byly ale nakonec přeci jen spojeny pod vládou Konrádovou, neboť právě on se po Bedřichově smrti stal konečně českým knížetem (1189). Konrád stál také za prvním pokusem o psaný zemský zákoník, který vešel do dějin pod názvem Statuta Konrádova. Zemřel v roce 1191 u Neapole, když doprovázel císaře Jindřicha VI. na jeho korunovační cestě do Říma.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Autor: Vlastimil Šantroch | sobota 26.11.2011 18:28 | karma článku: 16,31 | přečteno: 1330x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 9,67 | Přečteno: 171x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,06 | Přečteno: 504x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma: 23,95 | Přečteno: 693x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma: 23,18 | Přečteno: 902x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Shaanoční koleda

Měsíc před Vánoci mi k tříleté vnučce Nellince byl mladší dcerou nadělen vnouček Nicolas. Tak jsem pro oba napsal, složil a nahrál koledu.

24.12.2020 v 15:45 | Karma: 11,64 | Přečteno: 485x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Svědci mluvili až příliš, soud s Weinsteinem se zopakuje. Z vězení však nevyjde

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  16:12

Aktualizujeme Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla Rakušanovi matka oběti

25. dubna 2024  16:02

Aktualizujeme Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

  • Počet článků 909
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)