Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínáček - 5. května - Karl Marx, Marek Vašut a Josef Bek

Vzpomínáček je mnou připravený švédský stůl vybraných událostí, které se pojí k datu 5. května. Nelekejte se rozsahu, pro každého je tu něco. Nemusíte ho číst celý, stačí uzobnout jen to na co máte právě chuť. Tady je dnešní menu: "Jednota proti Václavu IV., povstání řemeslníků v Budyšíně, Leopold I., první žena získala patent, Karl Marx, Napoleon Bonaparte, Henryk Sienkiewicz, Eduard Vojan, první vlaková loupež v USA, ruské komunistické noviny Pravda, Mahátma Gándhí propuštěn z vězení, pražské povstání, Emanuel Moravec, akce DI - Důvěrné Izrael, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský odvoláni, Marek Vašut, 5. květen 1968 a 1969, Apple II, Wolfenstein 3D, Josef Bek..." Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál.

Události:

1394 – Moravský markrabě Jošt uzavřel v Praze s příslušníky vysoké české šlechty jednotu proti Václavu IV. (zazlívali mu jeho nerozhodnost a úzké spojení s nižší šlechtou). Šlechtickou opozici představovala jihočeská panská skupina (v čele s Rožmberky) a opozice v severních Čechách (Jindřich Berka z Hohenštejna, Ota z Bergova).

1405 – Ozbrojené povstání řemeslníků v Budyšíně; obsadili radnici a drželi město. Byla zvolena nová městská rada. Vzpouru potlačil král Václav IV., odsoudil k smrti všechny členy rady a řadu měšťanů. Obnovil patricijskou městskou radu, zrušil práva cechů, která jim udělil roku 1391.

1705Zemřel císař Leopold I., jehož téměř půlstoletí trvající vláda byla z velké části vyplněna válkami s Turky, uherskými povstalci a i Francií (o tzv. dědictví španělské); do historie se zapsal jako nerozhodný a kolísavý, ale střízlivý a pracovitý, zbožný a prostý mocnář. Vládu po něm nastoupil jeho nejstarší syn Josef I. [1705-1711], reformně smýšlející. Ihned po nástupu na trůn ustanovil komisi pro revizi Obnoveného zřízení zemského, omezil moc jezuitů na svém dvoře, začal provádět reformu státní správy (snížil počet úředníků i členů tajné rady - místo 150 jich měla jen 33). Zřídil reformní týmy, které se zabývaly úpravami ústavy, daňového systému, soudnictví a hospodářským zákoníkem (merkantilistické zásahy).

1809Mary Kies se stala první ženou, která získala patent, a to na techniku tkaní slámy s hedvábím a vláknem.

1818 – Narodil se Karl Marx, politický filozof židovského původu († 14. března 1883)

Německý filozof, politický ekonom, sociální vědec, * 5. 5. 1818 Trevír, † 14. 3. 1883 Londýn.

Syn židovského advokáta; 1835–41 studium práv, filozofie a historie v Bonnu a Berlíně, zde kontakty s mladohegelovci (Hegel).

V letech 1842 až 43 šéfredaktorem nově založeného liberálního Rheinische Zeitung a první kontakt s A. Rugem, L. A. Feuerbachem a M. Hessem.

1843 až 45 žil v Paříži, zde s Rugem vydával Deutsch-französische Jahrbücher (Něm.-fr. ročenky).

Kontakty s H. Heinem a francouzskými socialisty, především s P.J. Proudhonem, počátek přátelství a úzké spolupráce s B. Engelsem.

Studium socialismu a odvrat od německé idealistické filozofie: Svatá rodina (Die heilige Familie, 1845, společně s Engelsem, česky 1951); Německá ideologie (Die deutsche Ideologie, 1845–46, společně s Engelsem, česky 1952).

Na zásah pruské vlády byl Marx roku 1845 vypovězen, odešel do Bruselu. Zde zakládá dělnické spolky a píše první sociologicko-ekonomické teorie na téma práce a nadhodnota. Kriticky se vyrovnává s utopickým socialismem: Bída filosofie (La misere de la philosophie, 1847, česky 1948, 1979). Spolu s Engelsem píše Komunistický manifest (Der kommunistische Manifest, 1848, česky 1918, 1962, 1988) obsahující radikální kritiku kapitalistické společnosti a zároveň politické výzvy proletariátu. V roce 1848 byl Marx vypovězen z Bruselu, odešel zpět do Kolína n. R. a založil Neue Rheinische Zeitung, noviny, které byly opět zakázány. Po vykázání z Pruska (1849) žil Marx znovu v Paříži a posléze v Londýně.

Marx ve své společenské teorii obhajoval nutnost proletářské revoluce k tomu, aby se uskutečnila humánní společnost. Věnoval se hlavně sociologické interpretaci dějin a zkoumal ekonomické zákonitosti dějinného vývoje: Osmnáctý brumaire Ludvíka Bonaparta (Der achtzehnte Brumaire des Louis Bonaparte, 1852, česky 1946, 1978); Ke kritice politické ekonomie (Zur Kritik der polit. Oekonomie, 1859, česky 1953). Jeho a Engelsovy práce patří k nejčastěji vydaným na světě.

Hlavní dílo Kapitál I–III (Das Kapital, 1. sv. 1867, 2. a 3. sv. – nedokončený – vydaný Engelsem 1885 a 1894, česky 1953 až 56, 1978-80, 1986–89); spolupráce s New York Tribune, politické komentáře a polemiky; 1864 byla za jeho spoluúčasti založena I. internacionála.

Marxův dialektický a historický materialismus byl zdrojem mnoha impulsů pro filozofické myšlení 19. i 20. století. V roce 1999 byl Karel Marx v anketě britské BBC vyhlášen největším myslitelem druhého tisíciletí.

1821 – Zemřel Napoleon Bonaparte, francouzský císař v letech 1799–1815 (* 15. srpna 1769)

1846 – Narodil se Henryk Sienkiewicz, polský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1905 († 15. listopadu 1916)

1853 – Narodil se Eduard Vojan, český herec († 31. května 1920)

1865 – Byla spáchána první vlaková loupež v USA.

1912 – Poprvé vyšly ruské komunistické noviny Pravda.

1944Mahátma Gándhí byl propuštěn z vězení.

1945 – Těžiště povstání se přesunulo do Prahy; ozbrojené boje začaly zápasem o rozhlas. Česká národní rada vydala dopoledne provolání o převzetí vládní a výkonné moci v českých zemích (přípravou převratu se zabývala již 3. května). V noci na 6. května vyrostlo v ulicích na 1600 barikád.

Povstání se rozhořelo i na Českomoravské vysočině a na Podbrdsku.

Nacisté vypálili obec Javoříčko na rozhraní Litovelska a Konicka; postříleli 38 mužů.

Zemřel Emanuel Moravec, český důstojník a politik, představitel kolaborace s nacisty (* 17. dubna 1893)

1948 – Mezi zástupci sionistického hnutí a československou vládou byla uzavřena tajná dohoda o provedení výcviku izraelských leteckých specialistů na území ČSR (tzv. akce DI - Důvěrné Izrael). Kurzy probíhaly od léta do podzimu 1948 na několika československých letištích (mj. v Olomouci, Českých Budějovicích, Prostějově, Žatci) a bylo vycvičeno na 200 pilotů, mechaniků a parašutistů.

1950 – V ČSR byli ze svých funkcí odvoláni Gustáv Husák (předseda Sboru pověřenců) a Ladislav Novomeský (pověřenec pro školství).

1960 – Narodil se Marek Vašut, český herec

Marek Vašut je synem tanečního teoretika a baletky Národního divadla. Vystudoval pražskou DAMU (1983), působil ve Státním divadle v Brně (1983 – 1984) a pražském Národním divadle (1985 – 1990, 1992). Marek Vašut se na filmovém plátně objevoval už od dětských let, průlomovou rolí jeho kariéry se ovšem stal až boxer Vilda Jakub, hlavní postava filmu Pěsti ve tmě. Z jeho dalších výrazných rolí bych zmínil alespoň mladého konstruktéra Pavla Jaroše (Hauři), zkorumpovaného policistu Bílka (Divoká svině).

V polovině 90. let patřil Marek Vašut k nejpopulárnějším českým filmovým hercům, o čemž svědčí opakovaná vítězství v anketě Mr. Film časopisu Kinorevue. V současnosti patří k vyhledávaným představitelům epizodních rolí zahraničních produkcí, které u nás filmují. Zahrál si tak mj. po boku Anthonyho Hopkinse ve filmu Česká spojka nebo v akčním filmu Mission: Impossible.

Z jeho bohaté televizní filmografie bych vybral alespoň titulní roli v divácky úspěšném seriálu Detektiv Martin Tomsa (1994 – 1997) a titulní roli v televizním dramatu Milenec lady Chatterleyové (1998), za kterou získal výroční cenu Filmového a televizního svazu (FITES). V roce 2005 si zahrál v komedii Román pro ženy (r: Filip Renč).

1968 – Sekretariát ÚRO požádal vládu o navrácení tiskárenských závodů, aby mohly být zabezpečeny tiskové a vydavatelské potřeby odborového hnutí.

V Praze jednali bývalí funkcionáři Sokola o obnově své organizace. – Brněnský časopis Host do domu přináší diskusi o roce 1945 – (osvobození, odsun Němců, vize budoucnosti).

Deník Práce uveřejňuje článek filozofa Lubomíra Sochora „Marx a současnost“.

Rudé právo přineslo tři diskusní příspěvky na téma „Marx a komunistická strana“.

1969 – Nově jmenovaný náčelník hlavní správy StB Václav Šoral přednesl v branně bezpečnostním výboru Národního shromáždění zprávu o situaci ve Státní bezpečnosti, v níž byly odsouzeny všechny projevy nesouhlasu s okupací a současně bude prošetřena činnost některých funkcionářů StB z doby intervence.

V Plzni, Chebu a Klatovech se za velké účasti občanů konaly manifestace na počest výročí osvobození těchto měst americkou armádou v květnu 1945.

1977 – Na pulty obchodů se dostal první sériově vyráběný počítač (Apple II).

1992 – Byla vydána počítačová hra Wolfenstein 3D, první střílečka z pohledu první osoby.

1995 – Zemřel Josef Bek, český herec a zpěvák (* 21. prosince 1918)

Josef se narodil 21.prosince 1918 v Hradci Králové manželům Bekovým jako jejich třetí dítě.

Měl dvě starší sestry, Marii Magdalenu a Růženku.

Protože se narodil o dva měsíce dříve než se čekalo, byl nedonošený, venku zima, inkubátory tehdy ještě nebyly, takže rodiče "dopékali" Pepíčka v troubě.

Jeho otec pocházel z bohaté velkostatkářské rodiny, ale protože se zamiloval do chudé kuchařky Kateřiny a odmítal se jí vzdát, byl vyděděn.

Po zbytek života pak pracoval jako dělník u dráhy.

Malý Josef byl veden přísně, ale talent projevoval už od malička. Od devíti let recitoval, v roce 1928 si zahrál dětskou roli v němém filmu Jménem Jeho Veličenstva, ochotničil a už za studii na královehradecké obchodní akademii mu bylo nabídnuto angažmá operetního tenora ve Východoslovenském divadle v Košicích. Rodiče ho však nepustili, údajně proto, že herečky by jej mohly zkazit a tak musel zůstat doma. Místo na prkna, která znamenají svět tak nastoupil do místní spořitelny, kde pracoval pět let.

V roce 1942 měl být "nasazen do rajchu" a jediná možnost, jak se tomu vyhnout byla, že se stane profesionálním hercem, protože ti byli od nasazení uvolněni. V Olomouckém divadle, kam ho okamžitě angažoval ředitel Karel Nedbal, strávil dvanáct let. Tady také poznal tanečnici Evu, s níž se roku 1947 oženil. Tolerantnější ženu by těžko hledal, ale jinak jim osud nepřál - tři těhotenství skončila špatně. Roku 1954 nastoupil do Městských divadel pražských, kde zůstal až do svého důchodu.

Jeho neslavnější éra byla v 50. a 60. letech, kdy točil jeden film za druhým a v mnohých měl hlavní role. Žánrově byly velmi různorodé, ať už se jednalo o dobové politické agitky, např. Anna proletářka (1952), Rudá záře nad Kladnem (1955), Občan Brych (1958), dramata jako Synové hor (1956), komedie z nichž připomeňme třeba Hudbu z Marsu (1955), Florenc 13.30 (1957) či Bílou paní (1965) a zapomenout nemůžeme ani na pohádky, z nichž tou nejslavnější zřejmě jsou Hrátky s čertem (1956), kde si zahrál vysloužilého válečného veterána Martina Kabáta.

Ve dvojici s Karlem Högerem se coby kriminalista Líbal představil také v detektivní trilogii 105% alibi (1959), Kde alibi nestačí (1960) a Alibi na vodě (1965). Často také vystupoval jako zpěvák v estrádních pořadech a intenzivně pracoval i v rozhlase. Mimochodem, jako "vycpávka" silvestrovského pořadu v roce 1958 vznikla první televizní písnička „Dáme si do bytu...“, jež je považována za předchůdce dnešních klipů, kterou Josef Bek nazpíval s Irenou Kačírkovou. Nechyběl ani v řadě populárních televizních seriálů – Klapzubova jedenáctka (1967), Hříšní lidé města pražského (1968), Pan Tau (1969), 30 případů majora Zemana (1974), Chalupáři (1975), Nemocnice na kraji města (1977), ale zahrál si i v těch méně zdařilých jako byla Inženýrská odysea (1979) nebo Okres na severu (1981). I ta úplně poslední role byla seriálová - jeden z důchodců v Pomalých šípech (1993).

Za svůj život natočil přibližně sedmdesát filmů, objevil se ve více jak dvou stovkách televizních pořadů, hrál v desítkách divadelních her, užíval si života, bavil. Nebylo divu, že před Vánoci roku 1993 zkolaboval z přepracování přímo na jevišti.

Krátce nato sepsal ve spolupráci s Petrem Hořcem svou životopisnou knihu Každý den radost. O necelé dva roky později, 5.května 1995 zemřel v Praze ve věku 76 let.

Svátky:

Svátek mají Klaudie a Gothard.

V občanském kalendáři má dnes svátek Klaudie. Základem je latinské slovo claudus, jež znamenalo "kulhavý".

Na jednoho nositele tohoto jména platí vysvětlení zcela přesně: jeho mužskou podobu totiž nosil císař Claudius, který vládl v letech 41-54 římskému impériu, a ten skutečně kulhal. Byl zvláštním císařem. Panoval s rozvahou a bez zbytečných ukrutností, to skutečně nebývalo v Římě zvykem. Byl spíše spisovatelem a historikem než vladařem.

Žen se jménem Klaudie nebo také Claudie je na světě bezpočet. Snad nejznámější z nich je nádherná žena jménem Claudia Cardinalová. Slavná italská herečka se proslavila především ve filmech Statek, Rocco a jeho bratři, Krásný Antonio, Stárnutí, Gepard, Kůže a v mnoha dalších rolích.

V církevním kalendáři slaví dnes svátek Gothard (Godehard). Toto staroněmecké jméno je složeno ze slov Gott ("Bůh") a hart, což znamená "tvrdý" nebo "silný". Proto se toto jméno překládá jako "v Bohu silný".

Dnešní oslavenec Gothard z Hildesheimu se narodil roku 960 v Reichersdorfu (Bavorsko) v rodině chudého rolníka. Mniši z nedalekého kláštera si brzy povšimli bystrého hocha a poskytli mu veškeré vzdělání. Ve třiceti letech složil Gothard řádové sliby a stal se z něho benediktinský řeholník. Během několika málo let se stal převorem a brzy nato i opatem. Pod jeho rukou klášter vzkvétal, a tak není divu, že roku 1022 byl na přání samotného císaře Jindřicha II. vysvěcen na hildesheimského biskupa. V následujících letech vzniklo v jeho diecézi kolem 30 nových klášterů a vyrostly nové školy. Biskup byl všeobecně velmi oblíben, a tak když 5. května roku 1038 zemřel, oplakávali jej všichni bez rozdílu. Byl pohřben v hildesheimském dómu, papež Inocenc jej svatořečil již v roce 1131. Gothard se stal prvním světcem z Bavorska, který byl kanonizován. Od té doby je patronem zedníků a modlí se k němu všichni, kdo mají dnu a revmatismus. I u nás máme na Gotharda svoji památku - má kostel v Praze-Bubenči, kde je vyobrazen na oltáři. Toto barokní dílo namalovala malířka Barbora Kraftová a jedná se o její jediné dílo u nás.

Dnešní den patří mezi významné dny naší republiky. V roce 1945 vypuklo v Praze ozbrojené povstání českého lidu proti německým okupantům. Bylo bezprostřední reakcí na zhroucení Německa, rozpad okupačního aparátu a rychlý postup spojeneckých vojsk. Vypuklo již 1. května místními vzpourami (Přerov, Nymburk) a vyvrcholilo ve dnech 5. až 9. května 1945 v Praze.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze a další zdroje

Autor: Vlastimil Šantroch | čtvrtek 5.5.2011 14:21 | karma článku: 13,17 | přečteno: 1955x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 9,67 | Přečteno: 171x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,06 | Přečteno: 504x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma: 23,95 | Přečteno: 693x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma: 23,18 | Přečteno: 902x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Shaanoční koleda

Měsíc před Vánoci mi k tříleté vnučce Nellince byl mladší dcerou nadělen vnouček Nicolas. Tak jsem pro oba napsal, složil a nahrál koledu.

24.12.2020 v 15:45 | Karma: 11,64 | Přečteno: 485x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla Rakušanovi matka oběti

25. dubna 2024  16:02

Aktualizujeme Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Soud zrušil odsouzení Weinsteina za sexuální delikty, nařídil nový proces

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  15:52

Aktualizujeme Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 909
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)