Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínáček - 30. června - vznik StB

Co je Vzpomínáček? Vzpomínáček je všehochuť mnou vybraných událostí které se pojí k datu 30. června. Arnošt z Pardubic, Želivského převrat, generál Laudon, teorie relativity, Tunguská událost, noc dlouhých nožů, vznik StB... Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál...

Události:

1221 – Slavnostní shromáždění v Schatzberku ("na Šacké hoře") při moravsko-rakouské hranici, kde za účasti Přemysla, biskupa Ondřeje a papežského legáta Řehoře de Crescentia český král ustoupil. Došlo k obnovení privilegií pražského biskupství; listina z 2. července 1221, nazývána konkordátem (legát Řehoř rozhřešil krále i šlechtu z klatby a zbavil diecézi Ondřejova interdiktu), zaváděla pořádek do placení desátků.

 

 

1364 – V Roudnici zemřel (byl pak převezen do Kladska) první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Jeho nástupcem byl zvolen 12. července t. r. Jan Očko z Vlašimi (od roku 1351 biskup olomoucký); 18. září 1378 jej jmenoval papež Urban VI. (v Římě) jako prvního z Čechů kardinálem. Nástupcem Jana Očka v Olomouci se stal biskup litomyšlský Jan ze Středy (pozvedl dále kult sv. Cyrila a Metoděje). ~ Karel IV. po složitých kombinacích získal (zakoupil) území Dolní Lužice (inkorporační listinou v roce 1370 přivtělil toto území k českému státu).

1421 – V Praze provedl Jan Želivský převrat, 2. července obsadil obě radnice (Starého i Nového Města pražského) a "tehdy vládl celou obcí" (jak zaznamenal Starý letopisec); na radnice dosadil po patnácti konšelech ze svých přívrženců.

1758 – V sedmileté válce vojáci generálmajora Laudona zničili obří konvoj se zásobami pro pruskou armádu obléhající Olomouc v bitvě u Domašova.

1859 – Francouzský akrobat Blondin přešel jako první člověk na visutém laně Niagarské vodopády.

1899 – Narodil se kardinál František Tomášek († 4. srpna 1992)

1905Albert Einstein představil v článku „Zur Elektrodynamik bewegter Körper“ („O elektrodynamice pohybujících se těles“ - „On the Electrodynamics of Moving Bodies“) teorii relativity.

1908Tunguská událost: enormní exploze zničila více než 40 000 stromů v oblasti v centrální Sibiře a zdevastovala území v okruhu sedmdesáti kilometrů od epicentra výbuchu na řece Podkamenaja Tunguska.

1919 – V Bratislavě uzavřena tzv. Alžbětinská univerzita (zřízena z dosavadní akademie, 1912) a současně zákonem zřízena státní univerzita (vládním nařízením z 11. listopadu t. r. nazvána Komenského), navazující na tradice Akademie Istropolitany (1465).

1921 – Československá vláda vyhlásila nový vyživovací plán, jehož podstatou bylo uvolnění obchodu s obilím. O den později (1. července) prosadila agrární strana zrušení vázaného hospodářství.

1934 – V Německu začala Noc dlouhých nožů, během které byl na příkaz Adolfa Hitlera zlikvidován velitelský sbor SA. ~ Na iniciátory protimasarykovské kampaně před prezidentskými volbami (poslance K. Gottwalda, J. Krosnáře, V. Kopeckého a J. Štětku, kteří vydali leták Ne Masaryk - ale Lenin!) byl vydán zatykač. Trestnímu stíhání unikli útěkem do SSSR.

1939 – Ustavena Národní odborová ústředna zaměstnanecká jako složka Národního souručenství; vznikla sloučením dřívějších odborových organizací a sdružovala vlastně dva větší celky - Ústředí jednot dělnických (21 jednot) a Ústředí jednot soukromých zaměstnanců (5 jednot).

1944 – Vládním delegátem pro osvobozené území byl jmenován ministr F. Němec, jeho zástupcem generál R. Viest.

1945 – V Československu vznikla Státní tajná bezpečnost (StB). Jako jedna z neuniformovaných složek Sboru národní bezpečnosti (SNB) byla po roce 1948 jedním z hlavních nástrojů komunistického teroru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1947 – V Československu ukončila hospodářskou činnost mezinárodní organizace UNRRA (1943), jejímž úkolem bylo poskytovat pomoc státům poškozeným ve válce formou dodávek potravin, léčiv, oděvů, spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků. Dodávky do ČSR představovaly částku zhruba 13,5 miliardy korun (793 451 tun různého zboží).

1967 – Svým vystoupením na Vysoké škole stranické zahájil A. Novotný sérii útoků proti kritikům poměrů ve státě a nastolil tvrdý kurs znamenající konec "tání", konec liberalizace.

1968 – Ministerstvo národní obrany oznámilo, že cvičení vojsk zemí Varšavské smlouvy skončilo a jednotky se stahují z Československa (jejich odchod se však protahoval po celý červenec). Podle informací čs. pozorovatelů cvičí sovětské a východoněmecké jednotky armády modelovou situaci potlačení „teoretické kontrarevoluce v Praze“.

1969 – Předsednictvo ÚV KSČ přijalo usnesení „o problémech boje proti pronikání antikomunistické ideologie a propagandy v Československu“. ~ Sekretariát ÚV KSČ zrušil své usnesení z ledna 1968 o zřízení řádného studia politických věd mládeže na Vysoké škole politické. Posluchači byli převedeni na státní vysoké školy. Novým rektorem byl jmenován Jan Fojtík. ~ Na Slovensku bylo zrušeno vydávání Rudého práva ve slovenštině (vycházelo tak od roku 1960). Začalo se dodávat v českém jazyce.

1992 – Poslanci ČNR zvolili předsedou M. Uhdeho (ODS).

1993 – Česká republika byla přijata za člena Rady Evropy.

2003Karel Srba, bývalý tajemník Jana Kavana, byl odsouzen za objednání vraždy novinářky MF DNES Sabiny Slonkové na 8 let vězení.

Svátky:

Svátek mají Šárka, Prvomučedníci římští, Arnošt.

V občanském kalendáři má dnes svátek Šárka. Toto jméno se vztahuje ke kdysi divokému údolí s kamenitými a skalnatými svahy na severozápadním okraji dnešní Prahy. Budeme-li věřit jazykovědcům, jeho původ je prastarý. Bývá srovnáváno s korsickým slovem sar(r)a, jež znamená horský hřbet nebo návrší, srovnání snese i se španělským sierra nebo albánským sharane, přičemž sh zde čteme jako š.

Nejvíce toto jméno asi proslavila bojovnice z ženských šiků Vlastiných. Bylo to za časů, kdy ženy u nás vedly válku proti mužům a Šárka v jednom z příběhů z této doby vynikla jako lstivá svůdnice, která na své vnady nalákala celý oddíl Ctiradův. Mužům se zželelo přivázané děvy, osvobodili ji z pout, aby za chvíli zmoženi medovinou a kouzlem krásné ženy klesli pod zbraněmi Vlastiných bojovnic, jež na ně čekaly v záloze.

V církevním kalendáři si dnes připomínáme památku svatých Prvomučedníků římských. Je to vzpomínka na ty, kteří byli umučeni v Neronově cirku na úpatí Vatikánského pahorku v roce 64. Císař Nero (37-68) vládl Římu v letech 54-68 a jeho vláda byla naplněna násilím, vraždami a terorem. Roku 64 prý nechal zapálit Řím, aby jej mohl přestavět, a svedl to na křesťany, které proto krutě pronásledoval.

Dalším dnešním oslavencem je Arnošt. Základem tohoto jména je německé Ernst, což dříve znamenalo "pevnost rozhodnutí" a lze je vyložit i jako "vážnost".

Dnešní oslavenec Arnošt z Pardubic vážným a především váženým mužem byl. Narodil se kolem roku 1305 v Pardubicích a své mládí prožil v Kladsku, kde jeho otec zastával úřad královského purkrabího. V tamní farní škole se mu dostalo prvního vzdělání a před obrazem P. Marie prožil vnitřní osvícení, které jej ovlivnilo na celý život. Následovala studia v broumovské klášterní škole, v katedrální škole v Praze a nakonec na univerzitách v Bologni a Padově. Po návratu do vlasti (1388) se stal děkanem kapituly při pražské katedrále a jedním z nejbližších rádců Karla IV. Po smrti pražského biskupa Jana z Dražic (14. ledna 1343) nastoupil Arnošt na jeho místo. Díky jeho diplomatickému úsilí bylo pražské biskupství 30. dubna 1344 povýšeno na arcibiskupství a on se stal prvním pražským arcibiskupem. Tentýž den nový hodnostář vysvětil i prvního litomyšlského biskupa Jana a základní kámen ke katedrále sv. Víta v Praze. Jeho činnost byla všestranná. Zakládal kostely, kláštery, ale věnoval se i literární tvorbě. Mnohé jeho myšlenky pozitivně ovlivnily činnost samotného císaře Karla IV. Arnošt zemřel po bohatě naplněném životě 30. června roku 1364 v Roudnici nad Labem, pohřben je v kostele P. Marie v Kladsku (dnešní Kłodzko v Polsku).

Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)

Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje

Autor: Vlastimil Šantroch | středa 30.6.2010 12:03 | karma článku: 13,77 | přečteno: 2034x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 9,67 | Přečteno: 171x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,06 | Přečteno: 504x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma: 23,95 | Přečteno: 693x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma: 23,18 | Přečteno: 902x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Shaanoční koleda

Měsíc před Vánoci mi k tříleté vnučce Nellince byl mladší dcerou nadělen vnouček Nicolas. Tak jsem pro oba napsal, složil a nahrál koledu.

24.12.2020 v 15:45 | Karma: 11,64 | Přečteno: 485x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 909
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)