Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

POSLEDNÍ Vzpomínáček - 29. února - Karel Noll

29. 02. 2012 17:04:54
Kruh se uzavřel. Je to tady, první přestupný a zároveň úplně poslední Vzpomínáček na iDNES. Připravuji pro vás nový projekt, který začne pravděpodobně v pondělí a bude vycházet jednou za týden. A co v posledním Vzpomínáčku najdete? Poselstvo jednalo se Zikmundem, Gioacchino Rossini, Josef Svatopluk Machar, Ústavní listina Československé republiky, Karel Noll, zákaz polovojenské organizace Volkssport, 29. únor 1968, Richard Nixon se setkal s Mao Ce Tungem...

29. únoraUdálosti:

1436 – Na sněmu v Praze byla vyslechnuta zpráva poselstva, které jednalo se Zikmundem; bylo rozhodnuto vyslat delegaci na jihlavský sjezd.

1792 – Narodil se Gioacchino Rossini, italský hudební skladatel († 13. listopadu 1868)

1864 – Narodil se Josef Svatopluk Machar, český spisovatel a politik († 17. března 1942)

1920 – Revoluční Národní shromáždění přijalo základní zákon ČSR (č. 121/1920 Sb.) - Ústavní listinu Československé republiky.

Ústavu tvořilo 6 hlav: o formě a územním rozsahu státu, státním občanství, moci zákonodárné, moci vládní a výkonné, moci soudcovské, občanských právech a ochraně menšin národnostních, náboženských a rasových. Ústava ustanovila dvoukomorový parlament a nahradila zatímní ústavu z 13. listopadu 1918. Národní shromáždění se skládalo z poslanecké sněmovny (300 členů, aktivní volební právo od 21 let, pasivní od 30 let, 6leté volební období) a ze senátu (150 členů, aktivní volební právo od 26 let, pasivní od 45 let, 8leté volební období). Poprvé směly volit i ženy. Ústava vycházela z teorie o rozdělení trojí státní moci: zákonodárné, výkonné a soudní, svůj vzor měla v americké a francouzské ústavě. Na schválení ústavy se nemohli podílet zástupci Němců, Maďarů a dalších národnostních menšin.

Národní shromáždění přijalo (po velkém boji) jazykový zákon, který označil "československý jazyk" za oficiální jazyk; prováděcí jazyková nařízení z 3. února 1926 specifikovala užívání státního jazyka a vyžadovala od státních úředníků zkoušky ze státního jazyka. (Toto nařízení Němci přijímali velmi těžce.)

Přijat zákon č. 126/1920 Sb. o župních a okresních úřadech (župní zákon), který měl být realizován do 5 let (rozdělení státu na 21 správních celků). Základní myšlenkou bylo odstranění dvoukolejnosti správy (místní samosprávy, státní správy), tedy zrušení dělení na země. V praxi uplatněn jen na Slovensku (6 žup zde bylo ustaveno v roce 1923).

1928 – Zemřel Karel Noll, český herec (* 4. listopad 1880)

Karel Noll jako Švejk a Karel Lamač jako npor. LukášUž jako dítě toužil po divadle. Začalo to tím, že ve škole propadl a utekl proti vůli rodičů ke Košnerově kočovné divadelní společnosti, která tehdy dlela v Ústí nad Orlicí.

Později hrál v kamenných divadlech v Plzni, Brně a hostoval ve Vídni.

Následovala Praha, kterou prošel doslova celou (Rokoko, Apollo, Revoluční scéna, Švandovo divadlo, Intimní divadlo).

Poslední štací se mu stalo Divadlo Vlasty Buriana. Byl především komikem, ale hrál také charakterní role.

Jelikož u spousty němých filmů není známé přesné datum dokončení (pouze rok), můžeme považovat za Nollovu první filmovou roli film, který přišel do kin jako první. A tím bylo drama PLAMENY ŽIVOTA (1920), ve kterém ztvárnil postavu básníka Vladana. Následovala pohádka pro děti ČERVENÁ KARKULKA (1920), ve které se objevil jako ponocný Vrána.

Opravdovou slávu a popularitu si získal samozřejmě rolí Josefa Švejka ve filmech DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1926), ŠVEJK NA FRONTĚ (1926), ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ (1926) a ŠVEJK V CIVILU (1927). Přenesl tak na plátno svoji divadelní roli, kterou hrál s velkým úspěchem na Revoluční scéně pod vedením režiséra Emila Artura Longena. Jeho obraz filmového Švejka byl "schválen" samotným Jaroslavem Haškem.

Z dalších významějších rolí Karla Nolla je třeba zmínit např. robotníka Kobosila v dramatu KŘÍŽ U POTOKA (1921), starého hajného v dramatu ČERNÍ MYSLIVCI (1921), Kecala z filmového ztvárnění opery PRODANÁ NEVĚSTA (1922), nebo vysloužilce Vondru v BATALIONU (1927). Zatímco ve zvukové verzi filmu MATKA KRÁČMERKA hráli manželé Kráčmerovi dvojice Nedošinská - Pištěk, v němé éře vznikly filmy dva (DO PANSKÉHO STAVU - 1925, V PANSKÉM STAVU - 1927) a v obou hrál po boku Nedošinské Václava Kráčmeru Karel Noll.

Karel Noll hrál v celé čtvrtstovce němých filmů a zemřel během natáčení komedie MODRÝ DÉMANT, která právě kvůli tomu nebyla nikdy dokončena. Příchodu zvuku do filmu se již nedočkal. Jeho žena Ella Nollová (od 1911) přežila svého muže o více než 30 let.

1931 – Vydán zákaz polovojenské organizace Volkssport, která byla součástí Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei. Na řadu jejích vedoucích činitelů byla 25. května uvalena žaloba za protistátní aktivitu.

1968 – Předsednictvo ÚV Svazu čs. novinářů jednalo o problémech činnosti novinářů v podmínkách demokratizačního procesu a uložilo právní komisi urychlit přípravu novely tiskového zákona.

Představitel Rumunska N. Ceasescu informoval velvyslance socialistických zemí o tom, že porada komunistických stran v Budapešti není vedena v duchu demokratické a svobodné výměny názorů.

V Praze se koná porada vojenských delegací členských zemí Varšavské smlouvy o upevnění jejích orgánů.

Čs. televize začala opět po několika měsících vysílat pozastavený měsíčník Věc veřejná.

1972Richard Nixon se setkal s Mao Ce Tungem. Byla to první návštěva americké hlavy státu v Číně.

Svátky:

Svátek mají Horymír, Rufín, Hilar.

V občanském kalendáři má dnes svátek Horymír. Toto jméno v sobě nese činnost, kterou jeho bájný nositel provozoval. Horymír chtěl totiž nalézt mír s horníky, chtěl, aby byl v dolech klid. Dolům se tehdy říkalo "hory", proto Horymír. Někteří badatelé vidí v tomto jménu dokonce obdobu latinského jména Montanus, což bychom mohli volně přeložit jako "horal". Horymír již dnes není tolik frekventované jméno jako dříve, snad proto je slaveno dnešního přestupného dne.

Horymír Neumětelský byl bájný hrdina, jenž za knížete Křesomysla zastupoval horníky proti jeho nařízením. Protože volil poměrně drsné nátlakové prostředky (zasypal všechny doly), kníže jej dal zajmout a odsoudil k smrti. Horymír však nechtěl jen tak zbůhdarma zemřít, a tak si jako poslední přání zvolil jízdu na svém koni Šemíkovi. Třikrát objel nádvoří, když vtom náhle přeskočil přes zdi vyšehradské rovnou do Vltavy a odtud přeplaval na druhý břeh. A tak vešel Horymírův a Šemíkův skok do dějin.

V českém církevním kalendáři nacházíme jméno Rufín. V římském kalendáři se objevuje 30. července a má přívlastek z Assisi. Říká se o něm, že byl prvním biskupem v Assisi, ale jiná verze tvrdí, že sem bylo jeho tělo přeneseno daleko později. Jisté však je, že nad jeho hrobem stojí dóm sv. Rufína, který patří k nejkrásnějším románským kostelům Umbrie (pochází z 12. století). V kostele je dnes ke spatření křtitelnice, kde přijali křest jak František z Assisi a sv. Klára, tak i štaufský císař Bedřich II.

Dnes bychom nalezli v kalendáři i jméno Hilar. Nosil ho papež, který se narodil v 5. století na Sardinii. Hilar nastoupil na papežský trůn 19. listopadu 461. Za svého pontifikátu, který skončil jeho smrtí 29. února 468, vystupoval mocně proti soudobým bludařům a energicky zdůrazňoval primát římského biskupa. Když byl Řím roku 455 vypleněn Vandaly, daroval Hilar velkou část svých statků klášterům a kostelům. Papežův hrob je v římském kostele sv. Vavřince Za Hradbami. Hilarova památka se slaví i 28. února, není-li přestupný rok.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Závěrem

Pokud jste měli Vzpomínáček rádi, tak o něj nepřijdete. Celý bude zanedlouho k dispozici na vlastním serveru http://www.vzpominacek.cz. Dále bude následovat knižní vydání nejprve v elektronické a později i klasické podobě. Děkuji Vám za Váš zájem a ohlasy.

Shaana

Autor: Vlastimil Shaana Šantroch | středa 29.2.2012 17:04 | karma článku: 18.51 | přečteno: 2007x

Další články blogera

Vlastimil Shaana Šantroch

In statu nascendi

Dnešní báseň je jedna z mála těch básní pro lenochy - je psaná ve volném verši. Snad se vám bude líbit i tak. Vaše reakce mě zajímají!

26.4.2017 v 8:04 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 229 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

O vílách a tak

Trocha poezie nikoho nezabije. Ani při odpolední siestě. Tak Vám přináším další dvě ukázky z připravované sbírky.

20.4.2017 v 12:50 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 193 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Sklizeň

Takový malý poetický povzdech ve formě, která se nazývá stanca - což je osmiverší s formátem ABABABCC.

23.3.2017 v 15:39 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 137 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Hledání

Budu Vám teď dávat ochutnávky z připravované sbírky Etudy. Tady je první kousek. Přeji Vám dobrou chuť. ;-)

16.2.2017 v 8:33 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 198 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Muži a ženy

Některé ženy si myslí, že musí svého partnera vlastnit, nemají žádný jiný program v životě. Jestliže jim vztah nevychází, bortí se jim život

19.8.2017 v 7:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Stepan Kutaj

Nazev neni

Povidka z letadla... Nevim jak ji nazvat... Poradite? Pardon za chyby! "Dobre rano lasko", rekl John a podival se do krasne hnedych oci Hannah a pohladil ji po vlasech a zaroven ji polibil na tvar. "Jak jsi se vyspal

18.8.2017 v 22:38 | Karma článku: 3.89 | Přečteno: 105 | Diskuse

Libuse Palkova

Verbální diarea

Taky máte pocit že takzvaný informační šum přešel v ohlušující rachot? Všichni mluví a nic nesdělují, nikdo nikoho neposlouchá, a když už něco zaslechneme tak tomu stejně většinou neporozumíme-většina lidí se už ani chápat nesnaží

18.8.2017 v 19:56 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 266 | Diskuse

Milan Šupa

O ženách a mužích dneška a o jejich devalvaci smyslu pro mravnost

Běda tomu, z koho pohoršení pochází! Je nanejvýš smutné, že právě touto větou třeba začít, pokud se chceme vyjádřit k působení ženy současnosti.

18.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 558 | Diskuse

Martina Studzinská

Turíst? Zachvátčik?

O návštěvě naší metropole z pohledu jednoho ruského turisty. Nebo dobyvatele? Odpoví si už každý podle svého.

18.8.2017 v 14:29 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 706 | Diskuse
VIP
Počet článků 889 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1639

Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)

TOPlist

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.