Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínáček - 9. února - Josef Masopust

9. 02. 2012 14:20:33
Povraždění Vršovců, Řehoř XV., Václav Matěj Kramérius, mír v Lunéville, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Česká státoprávní demokracie, Josef Masopust, Mia Farrow, odvolání Rudolfa Baráka, Kateřina Brožová, přípravný výbor Svazu Cikánů - Romů, obnovení diplomatických styků s Izraelem, projekt Partnerství pro mír...

9. únoraUdálosti:

1003Boleslav III. sezval mnoho velmožů (zejména Vršovce) na masopustní hostinu a zde je nechal povraždit; to vyvolalo v Praze proti němu povstání.

Boleslav Chrabrý pozval Boleslava III. na kterýsi hrad v Polsku (snad Krakov), zde ho zajal, dal oslepit a uvěznit (zemřel roku 1037).

1621Řehoř XV. se stal posledním papežem zvoleným aklamací.

1759 – Narodil se Václav Matěj Kramérius, český spisovatel a nakladatel († 22. března 1808)

1801 – Rakousko uzavřelo mír s Francií v Lunéville, čímž uznalo francouzské výboje i územní zisky v Itálii a Německu; docházelo k rozpouštění praporů legie.

1881 – Zemřel Fjodor Michajlovič Dostojevskij, ruský spisovatel a filozof (* 11. listopadu 1821)

1918 – Na sjezdu zástupců České strany státoprávně pokrokové, Národní strany svobodomyslné (mladočeši) a značné části České strany pokrokové byla založena Česká státoprávní demokracie; během května t. r. se připojila i Pokroková strana lidu na Moravě a v říjnu i zbytek Národní (staročeské) strany. Do čela strany byl postaven K. Kramář, tiskovým orgánem byly Národní listy.

1931 – Narodil se Josef Masopust, český fotbalový hráč a trenér

Josef MasopustJosef Masopust (* 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu) je bývalý československý fotbalový hráč a trenér, nejlepší evropský fotbalista roku 1962. Ve stejném roce obdržel i významnou cenu Zlatý míč.

Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století a krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století.

1945 – Narodila se Mia Farrow, americká herečka

1962 – Rudé právo přineslo zprávu o odvolání místopředsedy vlády a do nedávna (do 23. června 1961) ministra vnitra R. Baráka ze všech funkcí a jeho vyloučení z KSČ pro "porušování socialistické zákonnosti". Byl označen jako "zloděj, politický dobrodruh a kariérista, který se chtěl uchopit moci".

Při tajném přelíčení před vojenským soudem byl 20. dubna 1964 odsouzen na 15 let do vězení. Tak skončil zákulisní boj ambiciózního Baráka s prezidentem Novotným. "Palácový převrat" se nekonal.

1968 – Narodila se Kateřina Brožová, česká herečka

1969 – V Praze byl ustaven přípravný výbor Svazu Cikánů - Romů.

1970 – Federální ministerstvo vnitra vydalo nařízení o působnosti pasového oddělení tohoto ministerstva a o jednotném provádění pasové politiky v celém státě.

1990 – Podepsán protokol o obnovení diplomatických styků s Izraelem.

1994 – Vláda vyslovila souhlas s účastí ČR na projektu Partnerství pro mír (jednáno při návštěvě amerického prezidenta B. Clintona v Praze ve dnech 11.-12. ledna t. r.). 10. března t. r. podepsal premiér V. Klaus dokument o připojení ČR k Partnerství v sídle NATO v Bruselu.

Svátky:

Svátek mají Apolena, Apollonie a Anna Kateřina (Emmerichová).

V občanském kalendáři má dnes svátek Apolena a v církevním Apollonie. Jedná se však o jedno jméno, které má základ v řeckém Apollonios. Znamenalo to, že "dívka tohoto jména byla zasvěcena bohu Apollonovi". Jeho prostřednictvím pak byla "světlodárná". Českým ekvivalentem jména je Světla, Světluše i Světlana.

Jeho patronkou je Apollonie narozená někdy ve 2. století v Alexandrii. Žila si poměrně klidně až do okamžiku, kdy byla spolu s ostatními křesťany zajata pohany. Tehdy prý už měla notně let, to však nebránilo věznitelům v jejím krutém mučení, snad prý dokonce horším než u ostatních! Její muka popsal ve svém dopise biskup Dionýsius. Tvrdil, že pohané vyrazili Apollonii všechny zuby a pak jí rozbili i celou čelist. Přitom jí neustále mučili ohněm. Zoufalá a bolestí šílená žena se jim v jednom okamžiku vytrhla a vrhla se sama do plamenů, kde skonala. Stalo se tak roku 249 v Alexandrii. Velmi brzy po její smrti se rozšířila k této mučednici nebývalá úcta, nejprve na východě Evropy, později i na západě. Kvůli způsobu mučení je Apollonie patronkou zubních lékařů a pomáhá i proti bolestem zubů.

V českém církevním kalendáři je dnes připomenuta známá mystička Anna Kateřina Emmerichová. Narodila se 8. září roku 1774 v Coesfeldu (Severní Porýní-Vestfálsko). Jako malá dívka se rozhodla, že vstoupí do kláštera, a skutečně tak roku 1802 učinila. Stala se augustiniánkou v Dülmen ve Vestfálsku. V roce 1811 však zrušil Jeroným Bonaparte její klášter, a tak se Emmerichová uchýlila k jedné zbožné vdově v Dülmen. Po nějakém čase (1813) odtud pronikla zpráva, že Anna Kateřina je obdařena Kristovými stigmaty. Z jedné strany byla dívka zahrnována úctou, ze druhé ji někteří lidé těžce napadali za exhibicionismus. Vedle krvavých ran, které se na jejím těle ukazovaly v místech Kristových zranění, byla tato žena nadána i mystickým viděním - dokázala popisovat události obsažené ve Starém i Novém zákoně. Její vidění dosahují mnohdy podrobností doposud neznámých. Viděla i příběhy, které nebyly nikdy zveřejněny, o nichž existovala povědomost jen u několika zasvěcených, které ona nemohla nikdy potkat. Její vize začal v roce 1818 zapisovat Clemens Brentano a zaznamenával je až do okamžiku její smrti. Ta zastihla věčně nemocnou Annu Kateřinu 9. února roku 1824 v Dülmen. Její vidění vyšla pod názvy Hořké umučení našeho Pána Ježíše Krista a Život nejsvětější Panny Marie. Obě díla se stala předmětem pečlivého studia znalců a expertů. Mnozí pokládají její vize za mimořádný Boží projev, někteří však upozorňují na fakt, že Annu Kateřinu postihla před těmito mystickými projevy těžká choroba, a jsou tudíž ve svých úsudcích zdrženliví. V každém případě se její vidění setkala s mimořádným ohlasem a v současné době jsou již přeložena i do češtiny. Tato slavná řeholnice a mystička byla zprvu pohřbena na všeobecném hřbitově před městskou branou Dülmen, 7. února roku 1975 byly její ostatky přeneseny do krypty v kostele sv. Kříže. Beatifikační proces je zaveden od roku 1892.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Autor: Vlastimil Shaana Šantroch | čtvrtek 9.2.2012 14:20 | karma článku: 14.81 | přečteno: 1550x

Další články blogera

Vlastimil Shaana Šantroch

Sklizeň

Takový malý poetický povzdech ve formě, která se nazývá stanca - což je osmiverší s formátem ABABABCC.

23.3.2017 v 15:39 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 91 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Hledání

Budu Vám teď dávat ochutnávky z připravované sbírky Etudy. Tady je první kousek. Přeji Vám dobrou chuť. ;-)

16.2.2017 v 8:33 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Výkřik

Po delší době vstávám z popela, a přináším Vám protestsong ve formě villonské balady, inspirovaný známým obrazem Edvarda Muncha.

6.2.2017 v 8:33 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 256 | Diskuse

Vlastimil Shaana Šantroch

Lovci

Pamatujete tu reklamu na Oskara? "Jsem ti Vladěno složil písničku, tak poslouchej..." Právě jsem taky jednu napsal, tak poslouchej... :-)

23.11.2016 v 14:45 | Karma článku: 15.02 | Přečteno: 349 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Dyť ta jachta musela stát balík, a že pak nekrásnější věci jsou zadarmo

Začátkem devadesátých let, hned po Sametovce, se u nás s cestovkami roztrhl pytel. Co dříve bylo skoro nemožné, najednou bylo velice jednoduché.

26.3.2017 v 22:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Pražák

Paní doktorka

„Lenko, podívej, tatínek je chirurg, já očařka a tebe jednou taky čeká lékařská fakulta. My ti do toho samozřejmě nechceme mluvit, ale je přece jasné, že tvůj životní partner bude taky doktor.“

26.3.2017 v 19:59 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 487 | Diskuse

Pavel Nitka

Hoax aneb Proč to nenapsat, když tomu lidé věří

Tohle je sonda do života poplašné zprávy. Vlastně její životopis. Seznamte se, tohle je HOAX... Už jste se určitě setkali.

26.3.2017 v 19:25 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 345 | Diskuse

Ladislav Jílek

Na okraj pohřbu arcibiskupa

Miroslav kardinál Vlk v závěti neurčil, kde má být pohřben, pohřbili ho v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha, kde je pohřbena většina pražských arcibiskupů. Někteří tam však nejsou.

26.3.2017 v 18:36 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 654 | Diskuse

Pavel Nitka

Už od rána se mi nějak opožďují sluneční hodiny. Co s tím?

Neznám totiž hodináře, který by vzal nějaké to kolečko a posunul sluníčko tak, aby svítilo podle toho letního času. I když takový Archimédes, dát mu pevný bod ve vesmíru...

26.3.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.60 | Přečteno: 407 | Diskuse
VIP
Počet článků 887 Celková karma 9.32 Průměrná čtenost 1618

Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)

TOPlist

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.